21 marca przemocą usunęły zdominowaną przez kobiety załogę „Semperitu”, która okupowała zakład. Pięć pracownic zostało rannych, a jedna z nich kilka dni później poroniła. Na wieść o tym któryś z policjantów miał powiedzieć: „będzie mniej o jednego bolszewika”.

Krakowskie związki zawodowe jednomyślnie uchwalają rezolucję solidarnościową ze strajkującym „Semperitem” przeciw terrorowi policji, o roboty publiczne dla bezrobotnych oraz przeciw antysemityzmowi. 22 marca zostaje jednogłośnie proklamowany generalny w Krakowie od dnia 23 marca 1936 roku. Przyłączają się do niego PPS i KPP. Strajk powszechny obejmuje 10 tysięcy robotników i robotnic.

Już jutro o 11:00 spotykamy się pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowskiego przy al. Ignacego Daszyńskiego, w 80 rocznicę krwawego stłumienia strajku solidarnościowego z załogą Semperitu.

Zwołany na 23 marca wielki wiec i demonstracja solidarności z pracownikami Semperitu zgromadziły ok. 20 tys osób i przekształciły się w wystąpienie antysanacyjne. otworzyła ogień do manifestujących, zabijając 8 i raniąc 45 osób. 25 marca odbył się pogrzeb ofiar. Na grobowcu wyryte są słowa „Życie przemija, wieczny jest lud, sprawa'' .

uroczystości przejdziemy na Cmentarz Rakowicki złożyć kwiaty pod pomnikiem ofiar 23 marca.

Z kolei jutro wieczorem o 18:00 zapraszamy na Plac Matejki na artystyczną inscenizację wydarzeń sprzed 80 lat, na której wystąpi m.in Krakowski Chór Rewolucyjny.

[Zdjęcie przedstawia 21 protestujących robotnic "Semperitu", stojących w 3 rzędach, patrzących na fotografa]


Źródło
Opublikowano: 2016-03-22 09:20:52