Przypominamy o ważnej dla ruchu związkowego rocznicy – 133 lata temu w Żyrardowie wybuchł pierwszy powszechny w Królestwie Polskim. Dyrekcja fabryki postanowiła zrekompensować sobie straty wynikające z kryzysu 1882 roku obniżając pensje szpularkom, już wcześniej najgorzej wynagradzanym pracownicom zakładu. Kobiety zaprotestowały przeciw głodowym pensjom, wstrzymując się od pracy, dołączyli do nich tkacze, a po dwóch dniach strajkowało już kilkuset robotników. Do Żyrardowa została wezwana armia carska, która otworzyła ogień do protestujących. Śmierć poniosły trzy osoby, kilka osób zostało rannych, a kilkadziesiąt – aresztowanych. Robotnicy nie przerwali jednak strajku.

Dyrekcja została zmuszona do ustępstw i zobowiązała się m.in. do: skrócenia dnia roboczego, przywrócenia dawnej płacy szpularkom, zorganizowania fabrycznych sklepów spożywczych z tanią żywnością, objęcia opieką medyczną poszkodowanych w strajku, ufundowania uroczystego pochówku zabitych oraz niezatrudniania dzieci poniżej 15 roku życia.

www.partiarazem.pl

[Grafika: Na górze napis: "23–28 kwietnia 1883 roku / pierwszy w królestwie polskim". W tle zdjęcie z rekonstrukcji strajku w Żyrardowie. Po lewej stronie umieszczono tekst: "Do strajku dołączyło kilkaset robotnic i robotników. Armia carska otworzyła ogień do protestujących. Pomimo ofiar strajk nie został przerwany. Dyrekcja została zmuszona do ustępstwo oraz wycofania planów redukcji pensji".]


Źródło
Opublikowano: 2016-04-26 14:49:52