Podkarpacie stanowczo sprzeciwia się planom spółki Marie Brizard Wine & Spirit – właściciela łańcuckiego Polmosu – przeniesienia większości produkcji oraz znaczącej redukcji zatrudnienia. Wyrażamy pełną solidarność z pracownicami i pracownikami Fabryki Wódek Polmos Łańcut S.A. Równocześnie apelujemy do mieszkańców Łańcuta i okolic o wparcie akcji protestacyjnej pracowników fabryki, zaplanowanej na sobotę 21 maja w Łańcucie.

Polmos w Łańcucie zatrudnia 160 osób – likwidacja zakładu byłaby dla nich, ich rodzin, i całego regionu ogromnym ciosem. Ponadto łańcucka fabryka wódek to 250 lat tradycji, której nie można zaprzepaścić. Obok fabryki funkcjonuje jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa, w którym można poznać historię łańcuckiej likierni, sięgającą czasów rodu Potockich.

prywatyzacji Fabryki Wódek Polmos Łańcut S.A. doskonale obrazuje patologie nieodpowiedzialnej prywatyzacji. W 2003 Polmos został sprzedany koncernowi CDC, który pomimo obietnic, nie wdrożył w fabryce nowych rozwiązań technologicznych i strategii promocyjnych. Łańcuckie marki zostały zmarginalizowane, a ich pozycja na rynku podupadła. Nowy właściciel – francuskie Belvedere także nie doinwestowało fabryki, która zaczęła ponosić straty, aż w końcu podjęto kroki zmierzające do faktycznej likwidacji. Przypadek Polmosu Łańcut świetnie pokazuje jakie są skutki oddawania dobrze prosperujących firm należących do Skarbu Państwa w ręce wielkich koncernów, których celem jest optymalizacja zysków, a nie utrzymywanie wysokiej produkcji, rozwój marki, zatrudnianie pracowników, czy dbałość o lokalną społeczność.

[Grafika: nagłówek: " ze związkowcami Polmos Łańcut"; poniżej tekst: "Nieodpowiedzialna polityka prywatyzacyjna i brak strategii doprowadziły do próby likwidacji Fabryki Wódek Polmos Łańcut S.A. sprzeciwia się zamykaniu linii produkcyjnych w łańcuckim Polmosie. Nie ma zgody na zamykanie fabryk w imię maksymalizacji zysków biznesu."; obok znak stop z napisem: "STOP likwidacji Fabryki Wódek Polmos Łańcut".]


Źródło
Opublikowano: 2016-05-20 23:22:17