Rewolucja 1905 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To podczas dwóch lat strajków, walk pracowniczych i narodowowyzwoleńczych powstał nowoczesny naród, zrzeszony w masowych partiach politycznych, związkach zawodowych i organizacjach społecznych. Łódź była jednym z najważniejszych ognisk rewolucji. Czerwcowe dni zaciętych walk łódzkich robotnic i robotników przeszły do historii pod nazwą Powstania łódzkiego.

Od kilku lat grono aktywistów i aktywistek, skupionych m.in. w łódzkim klubie Krytyki Politycznej, odzyskuje pamięć o tych wydarzeniach. Zapraszamy do wspólnego uczczenia dramatycznej walki o wolność, godność i sprawiedliwość, jaką w czerwcowych dniach 1905 roku stoczyły tysiące łódzkich robotników i robotnic.

Polecamy profil Rewolucja 1905 roku i stronę wydarzenia: Obchody 111. rocznicy Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905 roku

http://partiarazem.pl

[Grafika: Na górze znajduje się tytuł: "Obchody 111 rocznicy Powstania Łódzkiego". Poniżej znajduje się data i miejsce obchodów: Łódź, 18.06.2016, godz. 19:05, skrzyżowanie ul. Rewolucji 1905 r. i ul. Wschodniej. Na dole po lewej stronie znajduje się fragment "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima:

"W tryby maszyny rozpętanej
Robotnik rzuca resztki sił.
A kolor jego ołowiany,
Bo na nim metalowy pył.(…)
Już nie pamiętam, jak ósemka…
Żółta z niebieskim? Czy w pasemka?
Nic nie wiem… Przewrócona na bok
Na szynach leży barykadą (…)
Za barykadą – tłum stłoczony,
A nad nią, w górę podniesiony,
Sztandar-wyzwanie, sztandar-gniew:
A kolor jego jest czerwony,
Bo na nim robotników krew".

W tle znajduje się zdjęcie muralu, wykonanego w Łodzi, przedstawiającego monochromatyczny tłum robotników i robotnic, trzymających między innymi flagi Polski, z napisem w jidysz i z krzyżem.]


Źródło
Opublikowano: 2016-06-15 19:36:42