Zorganizowaliśmy dziś konferencję prasową, aby opowiedzieć Państwu, dlaczego nie zgadzamy się na zamknięcie Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim oraz dlaczego uważamy, że sposób prowadzenia przez obecną władzę polityki zagranicznej wobec Rosji jest szkodliwy dla dobrosąsiedzkich stosunków oraz zwykłych mieszkańców terenów przygranicznych.

Umowa o MRG między Polską a Federacją Rosyjską weszła w życie 27 lipca 2012. Zgodnie z jej ustaleniami, mieszkańcy obszarów przygranicznych obu państw mogą wielokrotnie przekraczać granicę oraz przebywać na terenie wyznaczonej strefy kraju sąsiedniego dzięki ułatwieniom wizowym. Ponadto strefa małego ruchu granicznego przy granicy z Rosją jest wyjątkowa ze względu na swój obszar, gdyż sięga znacznie dalej niż 30 czy 50 km od granicy.

Porozumienie znacząco ożywiło ruch pomiędzy Warmią i Mazurami a Obwodem Kaliningradzkim. Tylko w ubiegłym roku granicę polsko-rosyjską w ramach MRG przekroczyło ponad 6 milionów osób. Dane GUS wskazują, że wydatki pozostawiane każdorazowo w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-rosyjską w ramach MRG były wyższe niż średnie wydatki jednego Polaka w Rosji. Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej i Polski. Północne, przygraniczne powiaty województwa charakteryzują się ciężką sytuacją społeczno-ekonomiczną nawet względem średniej dla ubogiego województwa. Bezrobocie w większości z nich przekracza 20%. Związane z małym ruchem ożywienie gospodarcze w regionie było i jest powszechnie postrzegane jako jedyna szansa na rozwój i powiększenie dobrobytu. Decyzję o zawieszeniu czyli de facto likwidacji MRG społeczność Warmii i Mazur odbiera jako akt represji i totalnego niezrozumienia żywotnych potrzeb mieszkańców regionu ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości.

MRG przyczynił się również do przełamywania negatywnych stereotypów, budowy zaufania, a także ułatwienia współpracy między a jej sąsiadami. Corocznie organizowany jest rosyjsko-polsko-litewski festiwal kultury „Sąsiedzi”. Odbywają się rajdy rowerowe, takie jak stowarzyszenia Kołodrom Olsztyn. Zawieszenie MRG pomiędzy Polską a obwodem jest jaskrawym przykładem zgubnego wpływu polityki nacjonalistycznej na społeczności lokalne i przygraniczne.

Przypominamy, że 4 sierpnia wysłaliśmy wniosek o udostępnienie informacji publicznej do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana Mariusz Błaszczak. Wzywamy w nim do udzielenia szczegółowej informacji na temat niewznowienia Małego Ruchu Granicznego oraz stawiamy w nim pytania:
1. Jakie konkretnie są to przyczyny?
2. Czego oczekuje rząd Polski od partnera rosyjskiego by taka umowa mogła z powrotem zacząć obowiązywać?
3. Kiedy polski rząd przewiduje „odwieszenie” przepisów?
4. Czy polski rząd jest w kontakcie z partnerami rosyjskimi?
5. Czy ministerstwo planuje zwolnienia w Straży Granicznej w związku zawieszoną umową o MRG, a tym samym w związku ze zmniejszonym ruchem na przejściach granicznych?
6. Jeśli zagrożone jest Polski prosimy o zdefiniowanie tego niebezpieczeństwa oraz przedstawianie środków zaradczych.

Materiały prasowe:
Polskie Radio Olsztyn- http://ro.com.pl/politycy-komentuja-zawieszenia-ma…/01292595

Wyborcza.pl Olsztyn- http://olsztyn.wyborcza.pl/…/1,48726,20518537,od-lewa-do-pr…

TVP Olsztyn- http://olsztyn.tvp.pl/…/wielki-polityczny-spor-o-maly-ruch-…

olsztyn.com.pl: http://www.olsztyn.com.pl/artykul,wielki-problem-z-malym-ru…

www.partiarazem.pl

Z inna polityka jest możliwa!

[Album: składa się z 5 zdjęć. Znajdują się na nich członkinie i członkowie olsztyńskiego okręgu partii podczas udzielania konferencji prasowej.]





Źródło
Opublikowano: 2016-08-08 22:03:45