Mały Ruch Graniczny w liczbach!

Umowa o MRG między Polską a Federacją Rosyjską weszła w życie 27 lipca 2012. Zgodnie z jej ustaleniami, mieszkańcy obszarów przygranicznych obu państw mogą wielokrotnie przekraczać granicę oraz przebywać na terenie wyznaczonej strefy kraju sąsiedniego dzięki ułatwieniom wizowym.

Porozumienie znacząco ożywiło ruch pomiędzy Warmią i Mazurami a Obwodem Kaliningradzkim. Dane GUS wskazują, że wydatki pozostawiane każdorazowo w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-rosyjską w ramach MRG były wyższe niż średnie wydatki jednego Polaka w Rosji. Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej i Polski. Północne, przygraniczne powiaty województwa charakteryzują się ciężką sytuacją społeczno-ekonomiczną nawet względem średniej dla ubogiego województwa. Bezrobocie w większości z nich przekracza 20%. Związane z małym ruchem ożywienie gospodarcze w regionie było i jest powszechnie postrzegane jako jedyna szansa na rozwój i powiększenie dobrobytu. Decyzję o zawieszeniu czyli de facto likwidacji MRG społeczność Warmii i Mazur odbiera jako akt represji i totalnego niezrozumienia żywotnych potrzeb mieszkańców regionu ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości.

MRG przyczynił się również do przełamywania negatywnych stereotypów, budowy zaufania, a także ułatwienia współpracy między UE a jej sąsiadami. Wbrew polityce, którą prowadzi PiSu, MRG to zagrożenie, ale ogrom korzyści dla naszego regionu. Nie do wszystkich przemawiają osobiste historie, zapraszamy więc do zapoznania się ze statystykami.

www.partiarazem.pl

[Grafika: od góry na środku widnieje napis ,,MRG w liczbach". Poniżej ,,1 318 950 osób przekroczyło granicę Polsko – Rosyjską w 2015"; ,,396 zł średnie jednorazowe wydatki cudzoziemca"; ,,74% Polaków dostrzega znaczne korzyści dla miejsca zamieszkania"; ,,82% mieszkańców Obwodu Kaliningrackiego zna kogoś, kto jeździ do Polski na zakupy"; ,,409,6 mln zł wydanych przez Rosjan w Polsce w 2014 roku". Po prawej stronie napis ,,dane: GUS, CPRDiP, Straż Graniczna". Na dole stopka z logotypem Razem Warmińsko- Mazurskie i adresem strony internetowej .pl.]


Źródło
Opublikowano: 2016-08-20 20:48:14