Trwająca „dekomunizacja” nazw ulic, placów itp. stała się pretekstem do rugowania z przestrzeni publicznej wyrazów pamięci o historii polskiej lewicy, włącznie z postaciami takimi jak Stefan Okrzeja, Ludwik Waryński czy Bolesław Limanowski. Cały proces jeszcze trwa, a tymczasem trwają już prace nad nowelizacją ustawy nakazującą usuwanie pomników, tablic pamiątkowych czy napisów „propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny”. Czy naprawdę potrzebujemy nowej fali burzenia monumentów z minionej epoki?

Czy raz postawiony pomnik na zawsze staje się nośnikiem pierwotnej idei, a zmieniający się kontekst – historyczny, polityczny czy przestrzenny – nie ma tu żadnego znaczenia? Czy obiekty, których istnienie zależy całkowicie od woli społeczeństwa wciąż świadczą o obcej dominacji? A może są to dziś głównie świadectwa przeszłości, o której nie powinniśmy przecież zapominać? Czy ich zachowanie nie służy naszej świadomości historycznej lepiej niż ich zburzenie?

O tych i innych zagadnieniach związanych z dekomunizacją przestrzeni publicznej porozmawiamy w poniedziałek 27 lutego z naszymi gośćmi:

Dr Małgorzatą Praczyk (Instytut Historii UAM), autorką książki „Materia pomnika. Studium porównawcze na przykładzie monumentów w Poznaniu i Strasburgu w XIX i XX wieku” i innych publikacji dot. funkcjonowania obiektów pamiątkowych w przestrzeni publicznej.

Tomaszem Leszkowiczem (Instytut Historii PAN, Histmag.org), publicystą i badaczem polityki historycznej władz Polski Ludowej.

Zapraszamy o godz. 17.00 do górnej sali budynku Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego na ulicy Klasztornej 24/25 w Poznaniu.


Źródło
Opublikowano: 2017-02-21 10:30:00