Zakończyły się dziś konsultacje społeczne organizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska na temat skandalicznej zmiany w planie ochrony rezerwatu przyrody „Las Warmiński im. Prof. Benona Polakowskiego. Proponowane przez Głównego Konserwatora Przyrody modyfikacje, na zlecenie lobby myśliwskiego, dopuszczać będą odstrzał jeleniowatych na terenie rezerwatu. Zdecydowanie sprzeciwiamy się takiemu pojmowaniu ochrony przyrody.

W związku z konsultacjami wystosowaliśmy pismo do Pani Agaty Możdzierz, Dyrektor RDOŚ w Olsztynie z naszymi uwagami i wnioskami. Liczymy, ze zostaną uwzględnione w finanlnym dokumencie, a myśliwi nadal będą mieli zakaz wstępu do rezerwatu.

Przypominamy, że w piątek 10 marca pod Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska odbyła się demonstracja, w której uczestniczyła delegacja Razem. Uruchomiona jest również petycja internetowa dostępna pod adresem: http://petycja.pracownia.org.pl/…/powiedz-nie-polow…/lang:pl

Razem polską naturę!
———————————————————————————–
Zachęcamy do zapoznania się z treścią pisma:

Uwagi i Wnioski

w ramach konsultacji społecznych założenia do zmiany w Zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie z dnia 23 sierpnia 2016r w sprawie ustanowienia planu ochrony rezerwatu przyrody „Las Warmiński im. Prof. Benona Polakowskiego” (DZ. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2016r., poz. 3405)

W odpowiedzi na pisma Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie (znaki pism: WOPN.6320.42.2017.ARK.1 z 01.03.2017 i WOPN.6320.42.2017.ARK.2 z 10.03.2017) chcielibyśmy w ramach konsultacji społecznych ustosunkować się do planów wprowadzenia zmiany w planie ochrony rezerwatu „Las Warmiński im. Prof. Benona Polakowskiego” (DZ.Urz.Woj. Warm.-Maz. z 2016r., poz. 3405).

Okręg Olsztyński Partii Razem chciałby zwrócić uwagę, że od czasu wprowadzenia zarządzenia dnia 23 sierpnia 2016 nie pojawiły się żadne nowe merytoryczne przesłanki sugerujące potrzebę prowadzenie na terenie rezerwatu gospodarki łowieckiej w jakimkolwiek zakresie, także ograniczonego odstrzału. Co więcej RDOŚ w Olsztynie rokrocznie ustanawiając zadania ochronne, do 2016 r., nigdy nie skorzystała z możliwości dopuszczenia odstrzału w celach ochronnych choćby na jeden sezon, pomimo regularnego wysuwania takiego wniosku. Także w toku przygotowywania planu ochrony dla rezerwatu, olsztyński RDOŚ, rozpatrywał kwestię redukcji populacji podnoszoną przez interesariuszy, jednak zdecydował o niedopuszczeniu do odstrzału.

Rezerwat „Las Warmiński” jest częścią zwartego kompleksu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej zajmując zaledwie 1,5% całej powierzchni tego olbrzymiego kompleksu, co z perspektywy gospodarki leśnej i łowieckiej, nawet przy dużych zagęszczeniach zwierzyny łownej w rezerwacie, nie pozwala mówić o szkodach gospodarczych na wysoką skalę wyrządzanych przez populację kopytnych z rezerwatu w lasach gospodarczych Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

Jednocześnie pragniemy zauważyć, że pomimo swej małej powierzchni w porównaniu do ogółu otaczających lasów z punktu widzenia ochrony przyrody jest to rezerwat znacznej wartości. Ważną jego funkcją jest PROCESÓW zachodzących w ekosystemach leśnych o dużym stopniu naturalności [§ 2 .1. 1.1); DZ.Urz.Woj. Warm.-Maz. z 2016r., poz. 3405]. Dopuszczenie ewentualnej redukcji populacji kopytnych na tym obszarze w oczywisty sposób nie pozwoli zrealizować tego zadania ochronnego.

Przypominamy, że jednym z czynników redukujących populację kopytnych w sposób naturalny, nie tylko na terenie rezerwatu ale i na obszarze większości Puszczy jest wilk. Kilka watach jest regularnie wykazywana na tym obszarze od roku 2000 (materiały Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dla lat 2000-2004). Obecność wilka wpływa na zachowanie jego potencjalnych ofiar, które stają się bardziej mobilne, co w lasach gospodarczych może prowadzić do rozproszenia lub ograniczenia ewentualnych szkód.

Plan ochrony rezerwatu w obecnej formie uwzględnia presję zwierzyny płowej na naturalne odnowienie gatunków drzewiastych i na obszarach przewidzianych do ochrony czynnej przewiduje ograniczenie negatywnych skutków poprzez utrzymywanie poletek zgryzowych oraz koszenie łąk śródpolnych (załącznik nr 1 pkt 6,7,8; DZ.Urz.Woj. Warm.-Maz. z 2016r., poz. 3405). Jest to jeden ze sposobów na wypełnienie zadania ochronnego polegającego na zachowaniu optymalnej struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu [§ 2 .1. 1.2); DZ.Urz.Woj. Warm.-Maz. z 2016r., poz. 3405].

Jednocześnie uważamy, iż Główny Konserwator Przyrody kierując do RDOŚ w Olsztynie pismo
z 04.01.2017 w którym wskazuje by „do zarządzenia należy wprowadzić możliwość ograniczonego odstrzału jeleniowatych”, nie ma do takich stwierdzeń kompetencji. W trybie kontroli nadzorczej wobec aktu prawa miejscowego sprawdza jedynie zgodność wydanego planu ochrony rezerwatu
z przepisami prawa powszechnego oraz zgodność z zasadami rzetelności i gospodarności, nie zaś jego merytoryczne aspekty.

Dotychczasowy plan ochrony rezerwatu nie zawiera żadnych poważnych uchybień mogących go wyeliminować z obiegu prawnego. Uwzględnia również czynności ograniczające potencjalne zagrożenie przyrodnicze dla jego funkcji ochronnych. Nie zostały także przedstawione żadne nowe badania naukowe mogące świadczyć o zagrożeniu dla naturalnych odnowień gatunków lasotwórczych.

Uważamy iż wprowadzenie konsultowanej zmiany jest zbędne, a dodatkowo stwarza ryzyko dla wypełnienia zadania ochrony procesów ekologicznych w ekosystemach leśnych. Dlatego też wnioskujemy o rezygnację z proponowanej zmiany.

Z poważaniem,
Zarząd Okręgu Olsztyńskiego Partii Razem

[Grafika przedstawia las nad jeziorem oraz tablicę informacyjną Rezerwat Przyrody Las Warmiński. U góry grafiki napis: w Lesie Warmińskim? Piszemy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Poniżej: Jelenie zagrażają lasowi? To ich odstrzał zagrozi chronionym naturalnym procesom! U dołu lewej adres strony internetowej partiarazem.pl po prawej napis Razem Warmińsko-Mazurskie]


Źródło
Opublikowano: 2017-03-22 21:05:08