Grozi nam nawrót epidemii groźnych chorób zakaźnych. O wzroście zachorowań na odrę (między innymi w Polsce) informuje Światowa Organizacja Zdrowia. W krajach, w których nastąpił wzrost, odsetek osób zaszczepionych spadł poniżej zalecanego progu 95%. To niestety efekt coraz popularniejszych ruchów antyszczepionkowych, siejących nieuzasadniony strach przed szczepieniami wśród rodziców. W ich kampanię wpisuje się klub poselski Nowoczesna, który postuluje możliwość rezygnacji rodziców z obowiązkowych szczepień. Taka furtka w praktyce oznacza koniec obowiązku szczepień.

"W sprawie szczepionek widać jak na dłoni, dlaczego filozofia "wolnoć Tomku w swoim domku" jest po prostu szkodliwa. Większość rodziców zachowuje się odpowiedzialnie i szczepi dzieci. Antyszczepionkowcy stanowią jednak zagrożenie nie tylko dla swojej rodziny, ale także dla wszystkich wokół. Osoba niezaszczepiona zakaża dzieci o obniżonej odporności i te, które ze względów zdrowotnych nie mogą korzystać ze szczepień. Ta nieodpowiedzialność może wywołać epidemię" – tak postulat .Nowoczesnej komentuje Adrian Zandberg z Zarządu krajowego Razem.

Razem postuluje rozszerzenie refundacji szczepień, tak, byśmy wszyscy mieli dostęp do najnowszych i najlepiej przebadanych szczepionek. Dziś na rynku dostępne sa szczepionki skojarzone – mało bolesne i wygodne do stosowania. Niestety, ich koszt to kilkaset złotych, dlatego tylko niektórzy rodzice mogą sobie na nie pozwolić. Chcemy, by szczepionki skojarzone były powszechnie dostępne i całkowicie refundowane przez państwo. Musimy również zatrzymać epidemię głupoty antyszczepionkowców. Apelujemy do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, aby podległy mu resort zaczął aktywnie walczyć z przesądami antyszczepionkowymi. Potrzebna jest szeroka akcja informacyjna skierowana do rodziców, oparta na sprawdzonej, potwierdzonej naukowo, wiedzy medycznej.

Fot. Piotr Drabik, na licencji CC BY 2.0

[Grafika: Z lewej strony znajduje się zdjęcie Ryszarda Petru. Z prawej strony na górze jest tytuł: "Epidemia głupoty?". Poniżej jest tekst: "Światowa Organizacja Zdrowia informuje o znacznym wzroście zachorowań na odrę, także w Polsce. Liczba zaszczepionych spadła poniżej zalecanego przez WHO progu 95%. Ryzyko nawrotu epidemii groźnych chorób jest coraz większe.

Co na to klub .Nowoczesnej? Chce w praktyce zlikwidować obowiązek szczepień!".]


Źródło
Opublikowano: 2017-04-03 13:15:04