Zastanawiam się, jak długo cykali tego skrinszota tak, żebym wyszła na nim możliwie najgorzej. Ale do rzeczy. Trafiłam dziś na zbiorczą recenzję wpolityce.pl trzech odcinków "Kowalskiego und Schmidta", który niemiecka telewizja RBB robi teraz z nami, czyli GW. A właściwie ze mną konkretnie. Wyimek:

"Rozwadowska twierdzi, że „nie należy ruszać tematu reparacji, bo możemy na tym więcej stracić niż zyskać”. – Niemcy powinni byli zapłacić 70 lat temu. Dziś to żądanie brzmi absurdalnie – dodaje dziennikarka GW. Program zwieńcza berlińska artystka o polskich korzeniach, która uwieczniła kanclerz Angelę Merkel w serii portretów pod nazwą „twarze wolności”. „Kowalski & Schmidt” miało pokazać niby dwie różne perspektywy, polską i niemiecką, ale ostatecznie są one dokładnie takie same. Chciałoby się zawołać: niech żyje pluralizm!"

Niedowierzam. Tak, wygłosiłam owo zdanie o reparacjach – zgodne z moimi przekonaniami. Ale że padło ono w związku z rozmową z prof. Stanisławem Żerką, który reparacje gorąco popiera, wpolityce.pl nie dodaje. Żerko przedstawił wyczerpująco punkt widzenia za reparacjami. Ba: nie było eksperta kontra. Rozumiem, że pluralizm byłby wtedy, gdyby i profesor i dziennikarka byli za.

Jestem dziennikarką od jakichś 5 lat. Staram się poruszać po działkach, na których się znam – przede wszystkim po rynku pracy. W ramach tego mojego poletka po wielokroć chwaliłam PiS, jeśli uważałam, że jest za co. Służę tekstami. Ale bagienko zaczyna mnie wciągać mimo najszczerszych wysiłków moich bycia fair, od kiedy poza rynkiem zaczęłam mieć coś wspólnego z szeroko pojętymi "stosunkami polsko-niemieckimi". Długo przez nikogo niezauważana, nagle zaczęłam gościć na prawicowych krańcach internetu.

Był sobie program – prostolinijny w wymowie, przyjemny, prosty. Przez 20 lat nikomu nie przeszkadzał. Ta sama ekipa co i dziś kręciła miłe reportaże: a to o Polaku, który otworzył galerię w Berlinie, a to o Niemcu który coś tam coś w Polsce, a to o kotach żyjących w PKiN. Raczej głupoty. Czasami coś poważniejszego, choćby te reparacje.

Owszem. Angela Merkel wciąż jest kanclerzem. To prawda: Polka namalowała jej portret. Namalowała też Coco Chanel.

„Kowalski & Schmidt”, czyli dwie różne perspektywy, a jednak takie same. Niemieckie radio wspólnie z „Wyborczą” kreuje obraz Polski

A jest to Polska, w której rządzą ludzie, którzy nienawidzą „Gazety Wyborczej” i ją bezlitośnie zwalczają.

Źródło
Opublikowano: -10-16 21:04:09