Łukasz Najder:

"Doktora Budzińskiego, chirurga, oburzyły hasła: „17 proc. pacjentów nie przeżyło operacji” i „Leczenie grozi śmiercią” reklamujące film i serial Patryka Vegi („Botoks”) o polskiej ochronie zdrowia.

Postanowił udowodnić, że hasła są nieprawdziwe. Zwrócił się więc do o przedstawienie danych dotyczących śmiertelności po operacjach. Dodatkowo wysłał szczegółową ankietę do ponad 20 pomorskich szpitali.

W odpowiedzi podał, że w województwie pomorskim średnia śmiertelność pacjentów, którzy przeszli operacje, wynosiła 0,62 proc.

Na ankiety niedawno odpowiedziało dziewięć szpitali. Okazało się, że najmniejsza śmiertelność wynosiła 0,3 proc., a najwyższa 1,3 proc. – Najlepsze wyniki miały szpitale powiatowe, które zajmują się stosunkowo prostymi operacjami, np. wyrostka, przepukliny, żylaków. Wyższy odsetek dotyczy szpitali, które wykonują operacje kardiochirurgiczne i onkologiczne obarczone najwyższym ryzykiem – tłumaczy dr Budziński. Podkreśla, że wszystkie wyniki są zgodne ze standardami światowymi.
Wnioski? Zdaniem dr. Budzińskiego podkreślanie przez twórców, że film jest oparty na faktach, wprowadza publiczność w błąd, która tego typu informacje przyjmuje za pewnik. Podważa także zaufanie do lekarzy. Chirurg domaga się zaprzestania używania fałszywych haseł i żąda opatrzenia filmu hasłem <fikcja>”.

Prezes gdańskiej izby kontra twórcy serialu

Doktora Budzińskiego, chirurga, oburzyły hasła: „17 proc. pacjentów nie przeżyło operacji” i „Leczenie grozi śmiercią” reklamujące film i serial Patryka Vegi („Botoks”) o polskiej ochronie zdrowia. Postanowił udowodnić, że hasła są nieprawdziwe. Zwrócił się więc do NFZ …

Źródło
Opublikowano: -03-20 20:57:04