W 1848 roku nasi przodkowie z dzisiejszej południowej Polski, dzięki zniesieniu pańszczyzny stali się wolnymi ludźmi. Z niewolników stali się kowalami własnego losu.

W historii Polski jest niewiele radosnych świąt, a tym bardziej takich, które odwołują się do tradycji chłopskiej. Dla chłopów galicyjskich maj 1848 roku był przełomowym momentem.

To właśnie wtedy, na mocy cesarskiego dekretu, zniesiono obowiązek pańszczyźniany. Była to wielka, w dodatku bezkrwawa, rewolucja społeczna. Wraz ze zniesieniem pańszczyzny w ludziach pojawiła się nadzieja na odmianę losu, na upragnioną wolność.

Pierwszy punkt cesarskiego dokumentu z dnia 17 IV 1848 r. o zniesieniu pańszczyzny w Galicji brzmiał:
I. Wszystkie robocizny i inne poddańcze powinności tak gospodarzy gruntowych, jako też chałupników i komorników ustać mają z dniem 15 maja 1848 r.

W podręcznikach do historii, znaczenie zniesienia pańszczyzny zwykle jest pomijane lub umniejszane, choć była to jedna z najważniejszych rewolucji społecznych w dziejach Polski. Wydarzenie, które odmieniło los naszego narodu.

Dlatego też zapraszamy na 170 Dzień Wolności Chłopskiej – wydarzenie przypominające o zniesieniu pańszczyzny, organizowane przez Stowarzyszenie Folkowisko. Do zobaczenia w Gorajcu koło Lubaczowa!


Źródło
Opublikowano: 2018-04-17 09:30:01