W piątek pod gmachem Collegium Novum, siedziby władz Uniwersytet Jagielloński, odbył się wiec solidarnościowy z protestującymi na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytecie Śląskim.

Strajk jest wyrazem sprzeciwu wobec procedowanej obecnie w Sejmie reformy nauki tzw. Reformy 2.0, którą sygnuje w-ce premier i minister nauki Jarosław Gowin. Reforma zakłada m.in. ograniczenie autonomii uczelni, likwidację uczelni poza dużymi ośrodkami miejskimi.

Podczas wiecu przemawiał m.in Jakub Baran z Rady Krajowej Partii Razem:

“Dyskusja wokol uniwersytetu, to tak naprawde debata o tym jak wyobrażamy sobie Polskę, jak wyobrażamy sobie dobro wspólne. Dlatego protestując przeciwko odbieraniu autonomii uczelniom wyższym, protestujemy przeciwko odbieraniu nam praw na każdym kroku. Protestując przeciwko śmieciówkom i łamaniu praw pracowniczych na uniwersytetach, protestujemy przeciwko wyzyskowi, który panuje w Polsce. Protestując przeciwko stawianiu na ośrodki akademickie z metropolii kosztem mniejszych miast, protestujemy przeciwko modelowi rozwoju, który oparty jest o wyzysk. Dlatego cała Polska powinna stanąć w proteście przeciwko tzw. Ustawie 2.0, bo to dotyczy nas wszystkich".


Źródło
Opublikowano: 2018-06-11 16:10:00