W niedzielę spotkaliśmy się z ekspertkami i ekspertami, aby porozmawiać o przyszłości Wesołej. Ta zabytkowa dzielnica jest obecnie siedzibą katedr, klinik i poradni Szpitala Uniwersyteckiego. W związku z planowaną wyprowadzką Szpitala do nowej siedziby uwolnione zostaną olbrzymie tereny w centrum miasta: prawie 27 ha, obszar tak duży jak Rynek i okolice. Podczas panelu eksperckiego, w którym udział wzięli m.in. Anna Cioch, Paweł Hałat (Przestrzeń-Ludzie-Miasto) i Piotr Marczyk (Miasto Wspólne/Kraków Przeciw Igrzyskom) dyskutowano różne scenariusze dla Wesołej.

— Wesoła to jedna z najpiękniejszych dzielnica Krakowa. Ze względu na swoją funkcję pozostaje w cieniu, chociaż znajdziemy tu perły architektury. To dzielnica niezwykle zielona. Stajemy przed szansą, aby w Wesołą tchnąć życie i przywrócić ją miastu — mówiła Daria Gosek – Popiołek, aktywistka i polityczka Razem, kandydatka tej partii na prezydentkę Krakowa w wyborach samorządowych. Dlaczego akurat teraz? Gosek-Popiołek: "Mając doświadczenia z tym jak miasto nie radzi sobie z zagospodarowywaniem takich terenów, obawiamy się czeka nas wycinka zieleni i chaotyczna zabudowa".

3 PUNKTY RAZEM DLA WESOŁEJ:

Jakie działania postuluje Razem? Najważniejsze, aby to mieszkańcy i mieszkanki Krakowa zostali włączeni w dyskusję nad przyszłością dzielnicy. Jak na razie dyskusje toczą się za zamkniętymi drzwiami. Dlatego proponujemy:

1. wstrzymać proces sprzedaży działek należących do Szpitala Uniwersyteckiego;

2. szybko rozpocząć szeroką debatę o przyszłości dzielnicy pomiędzy miastem, Uniwersytetem i konserwatorem zabytków oraz mieszkańcami;

3. zabezpieczyć środki na wykończenie nowego szpitala uniwersyteckiego na poziomie ministerialnym.

8 lat temu miasto zorganizowało konkurs na masterplan dla dzielnicy. Konkursu nie rozstrzygnięto, a bierność władz Krakowa jest zastanawiająca.

— Wesoła może łączyć różne funkcje. Warto jednak zachować jej niezwykły i naukowy charakter, czemu sprzyja historyczna zabudowa. Jest wiele instytucji, które mogłyby znaleźć tutaj swoją nową siedzibę — mówił Paweł Hałat (Przestrzeń-Ludzie-Miasto). Anna Cioch zwróciła uwagę na konieczność szerokiej debaty z mieszkańcami i mieszkankami Krakowa. “Projekt dzielnicy nie może powstać bez udziału tych, którym ma służyć — mówiła. Piotr Marczyk (Miasto Wspólne) podkreślał rolę planu: “Szybkie uchwalenie planu zagospodarowania to punkt wyjścia, bez niego los dzielnicy będzie skazany na łaskę inwestorów”.

Co dalej?

— Zdajemy sobie sprawę z tego, że UJ pilnie potrzebuje pieniędzy na wykończenie nowopowstającego szpitala. To jednak odpowiedzialność Ministerstwa Zdrowia, a nie miasta. Dlatego czas na debatę i działania dla przyszłości Wesołej. Uniwersytet wielokrotnie dowiódł, że dobro Krakowa leży mu na sercu, wierzę, że i tym razem zachowa się odpowiedzialnie — dodała Gosek-Popiołek.

[Zdjęcia przedstawiają uczestniczki i uczestników spotkania o przyszłości Wesołej: Darię Gosek-Popiołek, Pawła Hałata, Erazma Dutkiewicza oraz Piotra Marczyka]
Źródło
Opublikowano: 2018-07-03 15:39:24