Polska Policja umorzyła postępowanie w sprawie narodowców, którzy podczas zorganizowanej przez siebie (nielegalnej) kontrmanifestacji podczas przyjazdu Winnickiego do Poznania wykrzykiwali groźby karalne oraz rasistowskie hasła o "białej rasie" i "białej krwi"[1].

Ta decyzja to skandal i kompromitacja prowadzących dochodzenie funkcjonariuszy policji – na nagraniach wyraźnie widać twarze przynajmniej niektórych osób, które znajdowały się w tłumie pod pubem Reduta. Policjanci nie zadali sobie trudu, by wizerunki osób podejrzanych umieścić w Internecie i poprosić obywateli o pomoc w ustaleniu ich tożsamości.

Przyzwolenie ze strony organów państwowych na mowę nienawiści i rasizm sprawia, że liczba przestępstw na tle rasistowskim i ksenofobicznym od kilku lat gwałtownie rośnie. Sprawcy czują się bezkarni, a państwowe instytucje wolą zajmować się wyłapywaniem kobiet podczas czarnych protestów, co stanowi jasny sygnał po czyjej stronie stoją władze.

Co możemy zrobić wobec wzbierającej w kraju brunatnej fali? Przede wszystkim – organizujmy się i wspierajmy działalność organizacji (stowarzyszeń, kolektywów i partii politycznych, co kto woli) o profilu antyfaszystowskim. Nie bądźmy obojętni – jeżeli usłyszysz/zauważysz rasistowskie gesty/komentarze, REAGUJ: wspieraj ofiarę ataku i daj jej odczuć, że nie jest z problemem sama.

Wzbierająca fala nienawiści to problem nas wszystkich i tylko działając wspólnie możemy ją zatrzymać.

No pasarán!

[1] Nagranie można zobaczyć w tym miejscu: https://www.youtube.com/watch?v=RLBzK1ENuHM

Policja umarza postępowanie w sprawie narodowców. „To nie wygląda najlepiej”

Za powieszenie koszulki z napisem KONSTYTUCJA na pomniku jest ściganie, spisywanie, pobieranie odcisków palców, a nawet policyjny nalot o 6:30 rano. Za fas…

Źródło
Opublikowano: 2018-08-08 09:03:00