Tragiczne historie Wrocławian i Wrocławianek takich, jak pani Barbara z ulicy Bzowej, pokazują, że w obliczu problemów jesteśmy przez instytucje pozostawieni samym sobie. Gdyby nie pomoc aktywistów i aktywistek z Razem i Akcji Lokatorskiej, pani Barbara prawdopodobnie mieszkałaby teraz w schronisku dla bezdomnych, a za jakiś czas – możliwe, że i na ulicy. Dzięki skontaktowaniu jej z prawnikiem, otoczeniem opieką oraz mobilizacją podczas próby eksmisji pani Barbara zostaje w swoim domu. Po naszej interwencji w sprawie pani Barbary zgłaszają się do nas kolejne osoby z podobnymi problemami, co tylko pokazuje skalę tego zjawiska. Niestety nie wszystkie potrzebujące osoby mają tyle szczęścia, żeby na czas uzyskać pomoc. Nie może być tak, że miasto ignoruje znajdujących się w kłopotach mieszkańców. Bez systemowych rozwiązań wszystkie działania będą doraźnym łataniem dziur, a nie kompleksową opieką.

Dlatego proponujemy utworzenie Miejskiego Centrum Wsparcia Obywatelskiego, którego zadaniem stanie się profesjonalne, bezpłatne wsparcie mieszkanek i mieszkańców w pełnym korzystaniu z praw obywatelskich. W Centrum organizowane będą porady prawne, lokatorskie, a także finansowe, pracownicze czy ekologiczne. Oprócz otrzymania potrzebnych informacji mieszkańcy i mieszkanki będą mogły także liczyć na aktywne wsparcie w przejściu niezbędnych procedur – od najdrobniejszych, takich, jak reklamacje czy porady prawne, do bardziej skomplikowanych, jak na przykład wniosek o dofinansowanie wymiany pieca, jak reagować na mobbing w miejscu pracy czy w przypadku zagrożenia eksmisją.

Wrocław musi być miastem obywateli i obywatelek i jako takie nie może pozwalać, by mieszkanki i mieszkańcy miasta byli pozostawieni sami w ciężkiej sytuacji. Jeżeli chcemy nazywać się społecznością, a nie zbiorem odizolowanych jednostek, to musimy dbać o siebie nawzajem. Jednym z narzędzi takiej wspólnej troski będzie MCWO, w którym każdy i każda będzie mogła zasięgnąć opinii i uzyskać pomoc bez względu na to jakiej natury są to sprawy. Będzie to pierwszy punkt kontaktowy dla osób, którzy nie zawsze radzą sobie z przeciwnościami losu.
#WrocławDlaWszystkich jest możliwy!

[opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Tłem grafiki jest fragment zdjęcia, na którym młodsza osoba trzyma za rękę osobę starszą. Nagłówek brzmi: "Nikogo nie zostawiamy za burtą", a poniżej tekst rozwija myśl: "Załóżmy we Wrocławiu Miejskie Centrum Wsparcia Obywatelskiego, którego zadaniem stanie się profesjonalne, bezpłatne wsparcie mieszkanek i mieszkańców w pełnym korzystaniu z praw obywatelskich".]

Źródło
Opublikowano: 2018-08-31 19:03:00