?Idziemy po Sejmik! Zaprezentowaliśmy liderki i liderów list! Mamy parytet

Wczoraj, 4 września, Adrian Zandberg (członek Zarządu Krajowego Razem) zaprezentował liderki i liderów list do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na naszych listach obowiązuje parytet – pół na pół kobiet i mężczyzn. Niedługo przedstawimy Wam pełne listy.

Listę w okręgu nr 1⃣ (olsztyński) otwiera Małgorzata Matuszewska-Boruc – działaczka społeczna, feministka, rzeczniczka okręgu olsztyńskiego, współorganizatorka czarnych protestów. Niestrudzenie walczy o ochronę osób niepełnosprawnych i prawa kobiet.
„Cały czas pracuję nad tym, żeby ludziom, którzy są wykluczeni i niesamodzielni, żyło się lepiej. Nie może być tak, żeby w naszym społeczeństwie były osoby wykluczone. Dofinansowanie dla osób wykluczonych i najsłabszych jest na tragicznym poziomie, a zasiłki głodowe. Pomoc jest niewystarczająca. My w chcemy się tym zająć. Chcemy to zmienić. Wprowadzimy uczciwe zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Będziemy dążyć do likwidacji barier architektonicznych, które tak bardzo utrudniają życie osobom starszym i niepełnosprawnym. Zwiększymy też nakłady i stworzymy samorządowe, dzienne domy opieki dla osób niesamodzielnych i osób starszych”.

Z drugiego miejsca kandyduje Bartosz Grucela – działacz społeczny i samorządowy. Zawodowo zajmuje się sprawami lokalnymi. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim. Wegetarianin i cyklista. Główny organizator walki o pozostawienie nazwy ulicy Dąbrowszczaków w Olsztynie. Przyszły ojciec.
„Statystycznie nasze województwo znajduje się na samym końcu wśród polskich regionów pod względem miejsc dla dzieci w żłobkach. Mamy działających 76 miejsc opieki dzieci do lat 3 – to niecałe 6 miejsc na 100 dzieci. Dla większości pociech nie ma miejsca. Te dane są skandaliczne. Chcemy to zmienić. Jeżeli miasta i gminy nie radzą sobie ze swoim konstytucyjnym obowiązkiem, województwo ma obowiązek i powinno je wspomóc – ma plan stworzenia specjalnego programu finansowania nowych miejsc w żłobkach. Dodatkowo chcemy wprowadzenia dofinansowania dla urzędów, zakładów pracy, firm na stworzenie własnych żłobków lub punktów opieki dzieci do lat 3.”

Listę okręgu 2⃣ (Ostróda, Iława, Działdowo, Nowe Miasto Lubawskie) rozpoczyna Emilia Bartkowska – działaczka kulturalna i feministyczna. W Sejmiku Wojewódzkim chce działać na rzecz równości i rozwoju kulturalnego regionu.
„Chcemy wprowadzić powszechne i bezpłatne leczenie niepłodności metodą in vitro. Leczenie, które może kosztować nawet 20 tysięcy złotych, stanowi bardzo poważną barierę ekonomiczną. Niepłodność to nie tylko ryzyko bezdzietności, ale także zagrożenie problemami psychicznymi i społecznymi – ponad połowa par doświadczających niepłodności trwającej dłużej niż dwa lata mierzy się z depresją, wycofuje się z życia towarzyskiego i rodzinnego. Dostęp do leczenia nie może zależeć od stanu konta, miejsca zamieszkania ani stanu cywilnego!”

Na drugim miejscu znajduję się Bogdan Kuligowski –przedsiębiorca budowlany.

W okręgu nr 3️⃣ (Elbląg, Bartoszyce, Braniewo, Lidzbark Warmiński) naszą jedynką będzie Robert Koliński. Mieszkaniec Elbląga, wolnościowiec, społecznik, poeta. Miłośnik historii, fan archeologii i wielbiciel podróży; działacz ruchu Wolne Konopie. Socjalista, feminista i antyfaszysta. Pracuje w elbląskiej Fundacji Global Wave, zajmując się tam m.in. pracą z młodzieżą, funduszami europejskimi,
programami współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji i przedsiębiorczości społecznej. Twórca i animator społecznego ruchu na rzecz przywrócenia odkrytego basenu mieszkańcom Elbląga. „Likwidowane są linie kolejowe, połączenia autobusowe. Chcemy przywrócić przynajmniej część najważniejszych połączeń kolejowych, których infrastruktura jeszcze została zachowana. Jednym z takich sztandarowych przykładów w naszym województwie jest kolej nadzalewowa. Pomysł jej przywrócenia w przestrzeni funkcjonuje od kilku lat, ale wiemy, że żadne konkrety przynajmniej ze strony miasta i województwa nie poszły za tym. Uważamy, że taka reaktywacja jest potrzebna, w tej chwili czy do Tolkmicka, czy Braniewa, a także w drugą stronę do i Elbląga dojechać po prostu nie można.”

Miejsce drugie zajmować będzie Jolanta Gaudyńska. Mieszkanka Pieniężna, feministka, była nauczycielka, pracownica kultury, działaczka lokalna.

Grzegorz Markoń – lider w okręgu 4⃣ (Ełk, Kętrzyn, Giżycko, Węgorzewo, Gołdap i Olecko) jest Mazurem z krwi i kości. Pochodzi z Ełku. Teoretyk i praktyk polityki. Pasjonat spraw społecznych, historycznych i miejskich.
„Transport jest prawem, a nie towarem. Nie tak dawno w Jedwabnie, w okolicy Olsztyna, zostały zlikwidowane połączenia. Z dnia na dzień wycofał się prywatny przewoźnik. Mieszkanki i mieszkańcy zostali zmuszeni, aby autostopem dostawać się do pracy i do szkoły. Nie ma naszej zgody na takie sytuacje. Chcemy autobusu dojeżdżającego do każdej wsi sołeckiej. Chcemy, żeby rozkłady były układane według potrzeb lokalnej społeczności. powinien zapewnić darmowe przejazdy dla osób uczących się i opiekunów osób niepełnosprawnych. Uważamy, że zwiększeniu powinna ulec liczba połączeń kolejowych.”

Drugie miejsce na liście zajmuje Kamila Kwiecińska – feministka, buddystka i samorządowczyni.

Szczycieński, nidzicki, mrągowski, piski okręg 5⃣ rozpoczyna Magdalena Rutkowska – działaczka LGBT, pasjonująca się problematyką resocjalizacji i obronności narodowej.

Na drugim miejscu znajduje się Marcin Gulczyński. Administrator danych. Interesuje się tematyką przestępstw gospodarczych, spraw międzynarodowych i samorządu lokalnego. Współtworzył ruch rycerski oraz propagował szermierkę historyczną od 17 lat. Członek stowarzyszenia Wartownia, zajmującego się rewitalizacją budynków poniemieckich.
„Czy wychowanie seksualne w szkołach musi przypominać katechezę? Czy miliony złotych pochodzące z podatków muszą iść na propagowanie katolickiego, „jedynie słusznego” światopoglądu? Partia mówi NIE. Młodzi ludzie mają prawo do obiektywnej wiedzy na temat własnej seksualności i intymności. Szkoła powinna uczyć, że ich ciało nie jest czymś złym; bez stygmatyzacji i wpajania religijnych – nie mających nic wspólnego z prawdą i stanem wiedzy naukowej – uprzedzeń na temat tej sfery życia człowieka. W Razem uważamy, że państwowa edukacja powinna być świecka, a miejsce do nauczanie religii związków wyznaniowych jest w kościołach, nie zaś w publicznych szkołach”.

Nasz program samorządowy składa się z kilku filarów. Stawiamy na prawo, pomoc, ochronę, rozwój, edukację – wszystko, co sprowadza się do poprawy życia lokalnego. Będziemy szczegółowo opisywać działania, które chcemy wprowadzić.

21 października idźcie na i głosujcie na nas. dla Warmii i Mazur!





Źródło
Opublikowano: 2018-09-05 11:00:02