W 79. rocznicę utworzenia Ochotniczej Robotniczej Brygady Obrony Warszawy złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod tablicą upamiętniającą jej powstanie na ulicy Wareckiej w Warszawie. Brygada została powołana do życia 6 września 1939 r. z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej w osobach Zygmunta Zaremby i Tomasza Arciszewskiego. Działacze PPS aktywnie włączyli się w obronę ojczyzny przed hitlerowskim najazdem. Brygada była kolejną taką inicjatywą PPS po utworzonych w Gdyni ochotniczych oddziałach Czerwonych Kosynierów.
Pomimo trudnych warunków kampanii wrześniowej, dowodzona przez kapitana Mariana Keniga jednostka szybko rosła w siłę. W ciągu pierwszych 5 dni od jej powstania zgłosiło się na ochotnika 5000 ludzi. Do dnia kapitulacji stolicy rozrosła się do prawie 6000 ludzi. Zasilili ją przede wszystkim członkowie PPS i związków zawodowych, ale dołączali także członkowie innych antyfaszystowskich organizacji lewicowych, radykalni ludowcy czy komuniści. W jej szeregach znaleźli się nawet narodowcy. W ostatnich dniach kampanii wrześniowej na podstawie Brygady odtworzono 13. Dywizję Piechoty.
Żołnierze Brygady angażowali się w działania wywiadowcze i dywersyjne. Przywracali zerwaną łączność, prowadzili prace saperskie, budowali umocnienia, przeprowadzali wypady po żywność dla odciętego od dostaw miasta i wspomagali jednostki frontowe. Na każdym kroku dawali wyraz swojej odwagi i poświęcenia dla obrony stolicy przed hitlerowską agresją. Cześć ich pamięci!

[zdjęcia przedstawiają członków partii Razem: Julia Zimmermann, Aleksander Paradziński i Sebastiana Tuszyńskiego podczas składania wieńca i zapalania zniczy pod tablicą pamięci Ochotniczej Robotniczej Brygady Obrony Warszawy]
Źródło
Opublikowano: 2018-09-07 15:55:34