1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Osoby powyżej 60 roku życia to niemal 1/4 polskiego społeczeństwa. Seniorów, którzy ukończyli 80 lat żyje w Polsce prawie 2 miliony. To ogromna grupa osób, z których spora część potrzebuje jakiejś formy wsparcia lub opieki.

Niestety, programy wielu partii politycznych świecą pustkami, jeśli chodzi o propozycje dla seniorów. Co więcej, partia rządząca dołożyła wszelkich starań, aby utrudzić najstarszej grupie Polek i Polaków udział w głosowaniu 21 października.

Po zmianach, jakie Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w prawie wyborczym, znacznie trudniej będzie seniorom uczestniczyć w wyborach. Przed zmianami mogli oni skorzystać z głosowania korespondencyjnego – według nowych przepisów możliwość głosowania korespondencyjnego przysługiwać będzie tylko części osób niepełnosprawnych – a dokładniej: wyłącznie tym, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Jeśli osoba starsza nie posiada takiego orzeczenia, nie będzie mogła skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

To ograniczenie stanowi realne utrudnienie dla osób starszych, dla których wyprawa do lokalu wyborczego bywa prawdziwym wyzwaniem. W wielu miejscach polskich miast wciąż brakuje ławek, chodniki są nierówne, a nie każdy budynek lokalu wyborczego jest łatwo dostępny dla osób o ograniczonej mobilności. To nie znaczy, że starsze osoby nie chcą uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym. Pomóżmy im skorzystać ze swojego obywatelskiego prawa! Zapraszamy do udziału w akcji i kampanii informacyjnej "Idź z seniorem na wybory!".

Co możesz zrobić?

1. Zapytaj osobę starszą w Twoim otoczeniu, czy potrzebuje wsparcia – i wesprzyj ją!

Większość z nas ma w swojej rodzinie lub otoczeniu osobę starszą. Poświęćmy kilka chwil, aby zapytać, czy babcia, dziadek, ciocia, starsi rodzice albo sąsiedzi nie potrzebują pomocy w udaniu się 21 października na wybory. Zaproponujmy swoje wsparcie, a w wyborczą niedzielę idźmy razem z seniorami na wybory.

2. Promuj akcję "Idź z seniorem na wybory!"

Zrób sobie wspólne zdjęcie z babcią, dziadkiem, mamą, tatą albo z dowolną starszą osobą z Twojej rodziny lub otoczenia. Zapytaj o zgodę na publikację zdjęcia w mediach społecznościowych i – jeśli ją otrzymasz – opublikuj zdjęcie na Facebooku, Twitterze, Instagramie. Pamiętaj o dodaniu hasztaga #IdzZSenioremNaWybory!

3. Zapoznaj się z programem i postulatami partii i komitetów startujących w wyborach samorządowych 21 października. Sprawdź, czy Twój kandydat i kandydatka ma coś do powiedzenia w sprawie poprawy jakości życia osób starszych w Polsce. Każdy i każda z nas kiedyś będzie osobą starszą. Dbając o Polskę przyjazną seniorom, dbamy także o własną przyszłość. Oczywiście nie zapomnij zajrzeć do programu Partii Razem!


IdzZSenioremNaWybory

Źródło
Opublikowano: 2018-10-01 15:00:01