Chcemy świeckiego samorządu na Mazowszu!

Kandydaci i kandydatki Partii Razem do Sejmiku Woj. Mazowieckiego podpisali dziś manifest świeckości.

Będziemy zabiegać o świecki charakter instytucji, działać na rzecz świeckości urzędowych uroczystości i przeciwdziałać finansowaniu kościoła ze środków publicznych.

— Nie potrzebujemy udziału księdza czy biskupa w każdej oficjalnej czynności państwowej. Praktyki religijne, jako prywatne sprawy każdej mieszkanki i mieszkańca, nie powinny być częścią uroczystości samorządowych — mówiła kandydatka Partii Razem w okręgu 3, Anna Jagodzińska.

— Stworzymy katalog zasad świeckiej szkoły, tolerancyjnej i wrażliwej na przemoc, uwzględniającej prawa osób niewierzących i mniejszości religijnych. Przy marszałku województwa powołamy pełnomocnika ds. świeckiej i bezpiecznej szkoły, monitorującego przypadki przestępstw wobec nieletnich. Projekty o dofinansowanie dla organizacji kościelnych traktować będziemy na równi z projektami innych organizacji pozarządowych. Dofinansowania dla inicjatyw religijnych będą przyznawane i rozliczane wedle takich samych kryteriów, jak ma to miejsce w przypadku innych stowarzyszeń i fundacji — zadeklarowała Jagodzińska.

— Coraz mniej Polek i Polaków deklaruje udział w praktykach religijnych. Coraz mniej rodziców chrzci dzieci, a pary coraz częściej decydują się na śluby cywilne. Powody to m.in. upolitycznienie kościoła katolickiego, jego wkraczanie w życie społeczne, ale też przestępstwa pedofilskie z udziałem księży. Instytucje kościelne, zamiast walczyć z tym problemem, zajmują się dziś kryciem sprawców — mówiła Julia Zimmermann, liderka listy do sejmiku w okręgu 1.

Skoro coraz więcej mieszkańców naszego kraju nie jest katolikami, czas przestać mówić, że Polska to kraj katolicki. Wyraźny rozdział państwa i Kościoła mamy przecież zapisany w Konstytucji — przypomniała Zimmermann.

Deklarację świeckości podpisali dzisiaj: Aleksander Paradzińskii, “dwójka” w okręgu 3, Anna Jagodzińska, liderka listy w okręgu 3, Julia Zimmermann, liderka listy do Sejmiku Woj. Mazowieckiego w okręgu nr 1 (Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Mokotów, Ochota), Katarzyna Paprota, “jedynka” w okręgu nr 2 (pozostałe lewobrzeżne dzielnice), Konrad Mostek, nr 1 w okręgu radomskim (nr 5), Dorota Olko, liderka listy w okręgu siedlecko-ostrołęckim (nr 6) i Mateusz Dobrowolski, kandydat w okręgu płockim (nr 4).

Źródło
Opublikowano: 2018-10-09 19:42:27