Celem debaty będzie określenie takiej wizji narracji historycznej, w której lewicowy głos jest dobrze słyszalny, a nie, jak dotąd, marginalizowany w głównym nurcie. Panelistki i paneliści spróbują sformułować odpowiedź na pytanie, jak uczynić to, co lewicowe tym, co wspólnie pamiętane.

Będą poruszane między innymi takie kwestie, jak:
– Jaką mamy w Polsce politykę historyczną i dyskusję o niej?
– Jakie obszary pamięci zbiorowej są w niej nieobecne lub dyskryminowane (historia kobiet, ludu, lewicy, mniejszości, polskiej kolaboracji)?
– Czy i jak można ją zmienić na bardziej wielogłosową, przestronną i refleksyjną?
– Czy wrocławianom i wrocławiankom brakuje pamięci? Jak prowadzić politykę historyczną w wymiarze lokalnym lub regionalnym?

W debacie wezmą udział:
Joanna Hytrek-Hryciuk – historyczka i regionalistka, studiowała w Polsce i w Niemczech. Bada losy powojennej mniejszości niemieckiej w Polsce. Na jej warsztat składają się doświadczenia wielu lat pracy z archiwaliami, źródłami materialnymi i oral history. Pracuje stosując założenia analizy obowiązującej w historii społecznej, mikrohistorii, oral history oraz gender studies.

Monika Piotrowska-Marchewa – historyczka w stopniu doktora, pracująca w Zakładzie Historii Polski i Powszechnej XIX i XX wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładowczyni na kierunku Historia oraz Historia w Przestrzeni Publicznej. W polu jej zainteresowań badawczych jest historia społeczna Polski XIX i pierwszej połowy XX wieku oraz historia idei, a także dzieje kobiet: filantropek, działaczek społecznych, nauczycielek. Od 2015 wraz z partią Zielonych, KOD i OSK występuje w obronie konstytucji, wolnych sądów i praw reprodukcyjnych

Mirosław Tryczyk – zajmuje się badaniami nad antysemityzmem i Shoah a także filozofią, etyką. Autor książek: „Między imperium a świętą Rosją” i „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz innych tekstów poświęconych Zagładzie, problematyce słowiańskiej myśli społeczno-politycznej, sztuce ikony, etyce. Wielki miłośnik słowiańskiego wschodu..

Spotkanie poprowadzi:
Wojciech Browarny – historyk literatury i silezjanista, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Zakładem Literatury Polskiej po 1918 roku, Pracownią Literatury Polskiej po 1989 roku i Śląską Pracownią Regionalistyczną. Członek Rady Wojewódzkiej partii Razem.

Źródło
Opublikowano: 2018-10-30 10:28:22