28 listopada 1918 r., po wieloletniej, toczącej się jeszcze pod zaborami walce kobiet, Józef podpisał dekret, który zagwarantował wszystkim obywatelkom Polski prawa wyborcze. Rok później do Sejmu weszło 8 kobiet z różnych partii – posłanki stanowiły 2% parlamentarzystów. W ostatnich wyborach kobiety zdobyły 27% miejsc w Sejmie i 13% w Senacie. To najlepszy wynik w polskiej historii. Ale to wciąż za mało.

Polki wywalczyły sobie same. Korzystajmy z nich i zabierajmy głos w sprawach, które nas dotyczą. Polityka to marsz w proteście przeciw przemocy. Polityka to żądanie oświetlenia ciemnej ulicy na naszym osiedlu. Polityka to działanie w partii, start w wyborach do Sejmu i głosowanie przeciw ustawom, które mają ograniczyć nasze fundamentalne prawa, ale też tworzenie przepisów, które zbudują solidarne państwo.

Przez lata powtarzano, że " bez kobiet to pół demokracji". zgadzamy się. bez kobiet to żadna demokracja!

Z okazji 100-lecia praw wyborczych Polek życzymy wszystkim kobietom:

godnych, równych płac;
prawa do przerywania ciąży;
wolności od przemocy;
równego udziału we władzy;
równego traktowania.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze grafiki jest duży tytuł wielkimi literami: "100-lecie", pod nim jest podtytuł: "Praw wyborczych Polek. 28.11.1918 – 28.11.2018". Poniżej jest symbol feminizmu – podniesiona pięść wpisana w symbol żeński (kółko z krzyżykiem). Na symbol naniesiona jest fotografia z demonstracji polskich sufrażystek w Krakowie w 1911 roku.]


Źródło
Opublikowano: 2018-11-28 12:40:31