🎶 Wśród nocnej ciszy smog się rozchodzi… 🎶

A rozchodzi się jak Polska długa i szeroka. Mamy najgorsze powietrze w całej Europie, ale dla rządzących to nadal za mało, żeby ogłosić alarm smogowy. W krajach zachodnich mieszkańcy są informowani i alarmowani nawet przy poziomach trzykrotnie niższych niż wynosi polski poziom. Ograniczany jest ruch samochodowy i wprowadzany zakaz jeżdżenia dieslami.

A u nas jak jest? Siwo, ponuro, a po przyjściu do domu pachniemy jak byśmy cały wieczór stali przy ognisku. W płucach – PM10, PM2.5 i silnie rakotwórczy benzo[a]piren.

To jednak nadal za mało, aby nasze władze i samorządy ogłaszały alarm smogowy!

Smog szkodzi kobietom w ciąży. Dzieci, których matka przebywa często na zanieczyszczonym powietrzu rodzą się z niższą wagą, mniejszym obwodem główki i mniejszą masą ciała. Dzieci mają gorsze wyniki spirometrii.

To nadal za mało dla naszych władz, aby ogłosić alarm smogowy!

Po pięciu minutach oddychania smogowym powietrzem najmniejsze cząsteczki pyłu zawieszonego krążą już po całym organizmie siejąc spustoszenie. Pierwsze objawy zatrucia smogiem to katar, ból gardła, podrażnienie spojówek i ból głowy. Po wieloletnim przebywaniu w zanieczyszczonym powietrzu mamy wysokie ryzyko zachorowania na raka płuc.

To nadal za mało, aby ogłosić alarm smogowy!

Co trzeba zrobić? Należy natychmiast wyeliminować ze sprzedaży kotły, które nie spełniają norm ekologicznych. Rząd i samorządy muszą podjąć walkę z ubóstwem energetycznym. Popularność „kopciuchów” wynika w dużym stopniu z biedy. Wielu osób nie stać na inne paliwo niż to najtańsze, często zanieczyszczone. Stopniowo należy ograniczać ruch samochodowy w miastach, a zwłaszcza w ich centrach.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze grafiki jest tytuł wielkimi literami: "Boże Narodzenie w Polsce 2018". Poniżej jest obraz przedstawiający scenę narodzenia Jezusa Chrystusa w stajence. Są trzy dymki z wypowiedziami: jednego z Trzech Króli: "Gdzie on jest?"; Maryi: "Ekhu ekhu…" oraz anioła: "Boże, jaki syf…". Przy nowo-narodzonym Jezusie jest emotikonka płaczu.]


Źródło
Opublikowano: 2018-12-22 10:10:00