Remigiusz Okraska:

No to już oficjalne info: pierwszy nakład książki mojej żony wyprzedał się wydawcy całkowicie. Po zaledwie półtora miesiącu od premiery książki. Gdzieś tam jeszcze krąży trochę egzemplarzy w sprzedaży, np. u nas kilkanaście, ale tak poza tym to wyprzedane. W przyszłym tygodniu będzie gotowy spory dodruk. było tego nakładu milion, to nie bestseller. Ale gdyby ktoś nam powiedział dwa miesiące temu, że w półtora miesiąca sprzeda się cały nakład, to popukalibyśmy się w czoło. Szacowaliśmy, że trzeba roku, a nawet dwóch – bo wydawnictwo malutkie, bo autorka nieznana debiutantka, bo tematyka trudna, a temat okładkowy "regionalny", więc nie będzie szału. Ale poszło gładko. Bardzo nas to cieszy, bardzo nas też cieszą dobre opinie, a najbardziej te od ludzi stąd, jak ta z obrazka, bo to przede wszystkim dla nich i o nich jest ta książka, a mniej dla zawodowych intelektualistów i recenzentów. Zacytuję całość, bo na obrazku ucięte:
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem książkę Pani Magdaleny Okraski pt. "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu". Zainteresowanie moje było tym większe, że sam urodziłem się w Zawierciu (które jest głównym bohaterem książki), mieszkam tutaj od 25 lat i czuję się z tym miastem emocjonalnie związany. Ale to oczywiście reportaż również o innych miastach Zagłębia: Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Będzinie. Niezwykle wartościowy jest opis przemian gospodarczych, które nastąpiły po 1989 r. w Zawierciu i innych miastach Zagłębia. Opis
zamykanych zakładów przemysłowych i zmarnowanych szans oraz przypomnienie, że to zawsze tragedia dla tysięcy pracowników i ich rodzin. Mnie osobiście wiele opisów w tej książce boli i traktuję ją szczególnie, to jest najważniejsza książka jaką do tej pory w życiu przeczytałem. Autorka wykonała ogrom pracy i napisała piękny reportaż – z niezwykłą czułością przedstawiła czytelnikom obraz zawierciańskiej duszy. Jestem Autorce wdzięczny za tę książkę. Chciałbym, by jak najwięcej osób przeczytało ten reportaż, żeby zrozumieć jak wygląda rzeczywistość naszego miasta – ale też wielu innych, mniejszych polskich miast, które transformacja 1989 r.
boleśnie dotknęła"


Źródło
Opublikowano: 2019-01-11 21:02:41