Praca powinna oznaczać pewność jutra. Nielegalne zatrudnianie na śmieciówkach musi przestać się opłacać.

Dlatego chcemy, by wysokość płacy minimalnej w Polsce wynosiła 2/3 średniego wynagrodzenia i by rosła wraz z nim. W 2020 roku minimalna płaca godzinowa powinna wynosić 18 złotych brutto w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. A w przypadku innych umów – 24 złote brutto. Dzięki temu umowy zlecenia i o dzieło będą zawierane tylko wtedy, gdy rzeczywiście ma to sens.

Aby skutecznie walczyć z wyzyskiem i łamaniem prawa pracy, będziemy zabiegać w Parlamencie Europejskim o ustanowienie Europejskiej Inspekcji Pracy. Jej zadaniem będzie nadzorowanie warunków pracy, płacy, prywatności i ochrony pracowników przed mobbingiem w poszczególnych krajach członkowskich.

W ramach Europejskiego Paktu Pracowniczego zaproponujemy standardy zatrudnienia dla całej zjednoczonej Europy:
➡️ co najmniej 35 dni płatnego urlopu wypoczynkowego,
➡️ 35-godzinny tydzień pracy,
➡️ europejską płacę minimalną,
➡️ wsparcie finansowe dla samorządów na tworzenie użytecznych społecznie miejsc pracy, zwłaszcza w sektorach, które mają braki kadrowe.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: W górnej części grafiki niewidoczna osoba trzyma w dłoni półprzezroczystą kartkę papieru. Na kartce napisano "Tu będzie Twoja umowa o pracę", a jej krawędzie oznaczone są linią przerywaną. W tle kostka brukowa. Niżej, pomiędzy górną i dolną częścią obrazka, widnieje tekst: "Ograniczymy śmieciówki". W dolnej części tekst o treści: "Polska przestanie być jednym z liderów Europy w śmieciowym zatrudnieniu", a pod nim logo Lewicy Razem i oznaczenie komitetu KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-03-06 19:59:34