W niedzielę 7 kwietnia w Gdańsku Wymiana Ksiąg Zakazanych!

31 marca katolicka fundacja SMS z Nieba oraz księża z Parafii NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej urządzili w Gdańsku spektakl przywołujący najgorsze skojarzenia: palenie książek. Wciągając do pracy ministrantów, księża ułożyli ognisko z książek, które uznali za “promujące magię”, takie jak m.in. powieści o Harrym Potterze. Dorzucili do stosu również symbole innych niż katolicka religii, a następnie całość spalili przy akompaniamencie modlitw.

Palenie książek to praktyka, którą Europa widziała w najmroczniejszych rozdziałach swojej historii: najpierw w czasach inkwizycji i wojen religijnych, a później w hitlerowskich Niemczech, gdzie w wielkich reżyserowanych spektaklach płonęły książki nieodpowiadające nazistom.

Religijni fanatycy i zwolennicy totalitaryzmów zawsze marzą o tym, by kontrolować słowo pisane i pozbyć się z obiegu myśli, które im się nie podobają. Najlepszą odpowiedzią jest promocja czytelnictwa, a najlepiej takiego czytelnictwa, które fanatycy uważają za zagrożenie. Dlatego zapraszamy Was do wzięcia udziału w pierwszej w Gdańsku Wymiana Ksiąg Zakazanych!

Zasada jest prosta: zbieramy się na wolnym powietrzu na polance obok kościoła i wymieniamy się książkami, tworząc tymczasową biblioteczkę działającą podobnie, co popularny bookcrossing. Możesz przyjść i wziąć dowolne książki ze zbiorów, które przynieśli inni, możesz też przynieść swoje, by się nimi podzielić. Jest tylko jedno kryterium: książki powinny być “łatwopalne”, czyli takie, które uwierają niedoszłych inkwizytorów, i które chętnie ujrzeliby w płomieniach. Szczególnie mile widziane są książki o tematyce:

– edukacji seksualnej
– praw osób LGBT+
– praw reprodukcyjnych
– religii i duchowości innych niż katolicka
– ciemnych kart w historii Kościoła katolickiego
– i oczywiście powieści fantasy, koniecznie z magią!

Serdecznie zapraszamy. Nie palcie biblioteczek, zakładajcie własne!

Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych: Wymiana Ksiąg Zakazanych!

Źródło
Opublikowano: 2019-04-03 19:53:37