„Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy” – czytamy w artykule 24. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego zatem o pracy mówi się jako o kontrakcie między ludźmi, gdzie jeden ją sprzedaje, a drugi kupuje? Domniemanie, że strony są równe, a konflikty rozstrzygać należy na drodze prawa cywilnego nie przystaje do rzeczywistości ekonomicznej. Powoduje to wyzysk i złe traktowanie pracowników przez pracodawców. Ci ostatni są uprzywilejowaną grupą społeczną, co jest niezgodne z zasadą dobra wspólnego, wyrażoną w pierwszym artykule Konstytucji.

Praca nie powinna być dobrem, które można kupić, jak przedmiot. Praca jest elementem organizacji społecznej w ramach państwa. Prywatny przedsiębiorca jest w tym zakresie wykonawcą zadań państwa i za swój wkład pobiera marżę. Tylko przy takim rozumieniu pracy będzie można mówić o realizacji zasady sprawiedliwości społecznej, wyrażonej w drugim artykule Konstytucji. Tylko wtedy będzie możliwy do zrealizowania artykuł szósty, w świetle którego „Rzeczpospolita stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury”.

Dwa dni temu, w Święto Pracy, zaproponowała Pakt Dla Pracowników. Jest to krok w stronę realizacji konstytucyjnych zasad i budowy sprawiedliwego państwa, w którym wspólne dobro obywateli i obywatelek będzie ważniejsze, niż dominujący w wypowiedziach liberałów model firmy jako folwarku.

Pakt Dla Pracowników to:

koniec ze śmieciówkami,
podwyżki dla budżetówki,
szerokie uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy,
kary za łamanie praw pracowników naliczane od obrotów firmy.

To tylko pierwszy krok na drodze do sprawiedliwości społecznej. Kiedyś trzeba ten krok wykonać.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze napis: „Konstytucja to nie tylko „praworządność”. To także prawa socjalne”. Po środku napis brzmi: „Konstytucja? Tak, ale cała!”. W dolnej połowie napisano: „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, art. 24: „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy””. U dołu, po lewej logo Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-03 19:44:18