Urszula Kuczynska, kandydatka Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego oraz Monika Auch-Szkoda, działaczka Warszawski Strajk Kobiet złożyły w ratuszu petycję w sprawie drastycznych działań, jakie działacze antyaborcyjni organizują co piątek na warszawskiej “patelni”.

Od wielu miesięcy warszawianki i warszawiacy, a także ich dzieci, które w piątkowy wieczór przechodzą przez plac przy stacji Metro Centrum są narażone na widok makabrycznych zdjęć, przedstawiających martwe, zakrwawione płody w różnym stadium rozwoju. Działaczki podkreślają, że jest to jawne łamanie prawa. “Umieszczanie takich treści w przestrzeni publicznej to wykroczenie z art. 51 § 1 i art. 141 kodeksu wykroczeń , tj. wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym i umieszczenie w miejscu publicznym nieprzyzwoitego napisu lub rysunku” – czytamy w petycji przygotowanej przez partię Razem i Warszawski Strajk Kobiet. Mimo łamania prawa, policja odmawia interwencji, tłumacząc, że zgromadzenie publiczne w tym miejscu jest legalne.

“Ratusz powinien wreszcie wziąć odpowiedzialność za tę sprawę. Oczekujemy, że prezydent Trzaskowski wyśle na kolejne zgromadzenia w tym miejscu swojego przedstawiciela, który zgodnie z prawem będzie mógł je rozwiązywać w momencie złamania prawa” – mówiła dzisiaj na konferencji prasowej Urszula Kuczyńska z partii Razem.

Monika Auch-Szkoda komentowała: “Chronimy dzieci przed drastycznymi scenami w grach czy filmach, a narażamy je na widok rozczłonkowanych płodów. Trudno jest tłumaczyć kilkulatkom co zobaczyły na banerach, które umieszczane są dzisiaj w wielu punktach miasta. Władze powinny chronić nasze dzieci przed takimi doświadczeniami i interweniować wszędzie tam, gdzie jest to prawnie możliwe”.

Urszula Kuczyńska, która startuje do PE z trzeciego miejsca na warszawskiej liście Lewicy Razem podkreśliła również konieczność podejmowania działań przeciwko radykalnym organizacjom religijnym w Europie. “Potrzebujemy platformy współpracy pomiędzy ruchami kobiecymi i obywatelskimi. Będę o tym mówić podczas rozpoczynającego się dzisiaj w Warszawie ogólnopolskiego zjazdu Wielka Koalicja za Równością i Wyborem”.

#LewicaRazemLewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-05-10 15:34:23