Gościem wczorajszej "Otwartej Anteny" w telewizji WTK był Amadeusz Smirnow. Zaproszeni goście rozmawiali na temat pedofilii w kościele.

Stanowisko komitetu #LewicaRazem jest stanowcze i niezmienne – wszystkie osoby (w tym osoby duchowne od szeregowych księży po biskupów), wobec których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że brały udział w tuszowaniu zbrodni pedofilskich powinny być zatrzymane i przesłuchane przez organa ścigania.

Amadeusz Smirnow (Lewica Razem):

"Uważam, że problem [pedofilii w kościele] istnieje od wielu lat i kościół jest jednym z największych beneficjentów transformacji ustrojowej po 1989 roku. Parasol ochronny rozpostarty nad polskim kościołem przez polityków przenika system sądowniczy i naszą klasę polityczną. Jako Lewica nie tylko mówimy, ale także działamy – nie dalej jak wczoraj w Gdańsku złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nie tylko przez szeregowych księży, ale także przez ich zwierzchników – i to jest ważne, bo ukrywanie pedofilii też jest przestępstwem. (…)"

Na propozycje rządu przedstawione przez Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), nasz przedstawiciel odpowiedział:

"Znacznie istotniejsze od wysokości kary jest jej nieuchronność, a akurat w przypadku tej jednej instytucji – kościoła katolickiego, ostatnie publikacje pokazują, że to po prostu nie działa. Jest przenoszenie między parafiami, zbywanie odpowiedzialności i zamykanie ust ofiarom. (…) Nieuchronności kary [wobec księży popełniających czyny pedofilne] nie gwarantuje niestety polski wymiar sprawiedliwości i organa ścigania. I nie gwarantowały tego za czasów Platformy Obywatelskiej i nie gwarantują tego za rządów Prawa i Sprawiedliwości."

#LewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 09:48:15