Zamykanie w więzieniach osób używających substancji psychoaktywnych nie sprawdziło się w żadnym kraju na świecie. Kryminalizacja używek ma opłakane skutki społeczne. Przykładem sukcesu dekryminalizacji może być Portugalia. Zniesienie kar za posiadanie nie zwiększyło liczby użytkowników używek, za to znacznie zmniejszyło skalę patologii z nimi związanych. W jednej chwili zostało odcięte ważne źródło dochodu zorganizowanych grup przestępczych. W krótkim czasie liczba związanych z narkotykami zakażeń wirusem HIV zmalała z 13.4 przypadków na milion mieszkańców do 2.85! Drastycznie spadła także liczba śmiertelnych przedawkowań.

Zmienimy prawo narkotykowe, by marihuana była legalna. Odejdziemy od karania za zażywanie substancji psychoaktywnych. Zaoszczędzone na tym pieniądze przeznaczymy na finansowanie terapii uzależnień.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze, w tle, znajduje się zdjęcie liści marihuany, nad nim napis: "Odpowiedzialna polityka narkotykowa!". Po środku napis brzmi: "Dekryminalizacja narkotyków". W dolnej połowie napisano: "Wzywamy do legalizacji marihuany i dekryminalizacji spożycia narkotyków. Zamiast zamykać w więzieniach, należy zapewnić wsparcie medyczne osobom uzależnionym.". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-19 16:20:00