17 maja na konferencji prasowej w Słupsku skupiliśmy się na europejskich rozwiązaniach lokalnych problemów.

Magdalena Prusinowska, kandydatka do Europarlamentu z Możdżanowa pod Ustką: "W regionie słupskim brakuje lekarzy specjalistów. Wszyscy powinni mieć równy dostęp do służby zdrowia wysokiej jakości. Mieszkanie w poza metropoliami lub na wsi może ograniczać szans na dobrej jakości leczenie. Dlatego chcemy rozwiązać ten problem poprzez wprowadzenie Europejskiego Standardu Ochrony Zdrowia.
Ważne dla mnie jest także zapewnienie praw reprodukcyjnych m.in. poprzez zapewnienie darmowej antykoncepcji".

Łukasz Kowalczuk, kandydat do Lewicy z Gdyni: "Zarobki w Słupsku są niższe od średniej dla Pomorza. Europejska minimalna będzie szansą dla regionu słupskiego na ograniczenie nierówności płacowych i podniesienie jakości rynku pracy. Chcemy wyrównać stopniowo zarobki w Europie, ale chcemy też skrócenia czasu pracy. Polki i Polacy są przepracowani, cierpi nasze życie rodzinne i towarzyskie, a przede wszystkim zdrowie. Skrócenie czasu pracy na poziomie europejskim pozwoli na wyrównanie szans wszystkich pracownic i pracowników. Podobnie jak europejska pensja minimalna, krótszy tydzień pracy da nam szansę uzyskać godną płacę za pracę i skończyć z wyzyskiem w pracy za granicą".

Adam Lubiewski, kandydat do Europarlamentu z Luzina: "Lewica startuje do wyborów do Parlamentu Europejskiego z programem tanich mieszkań na wynajem. Dziś, według danych Eurostatu, co czwarty Polak wynajmujący mieszkanie przeznacza na koszty jego wynajęcia ponad 40% swoich dochodów. Takie koszty wynajmu mieszkania sprawiają, że dla większości osób, szczególnie młodych i dopiero podejmujących zatrudnienie, wynajęcie własnego mieszkania jest niemożliwe.
Lewica proponuje powołanie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego".

Anna Górska, pomorska liderka listy Lewicy Razem: "Zbudujemy alternatywę dla 30-letnich kredytów hipotecznych i przeludnionych, ciasnych mieszkań. Na wzór obecnie działających w Wiedniu, Paryżu i innych miastach europejskich powołamy publiczne przedsiębiorstwa mieszkaniowe, w których czynsz uzależniony będzie od wysokości dochodu osiąganego przez najemcę i będzie mógł przekroczyć 15-20% jego dochodów (tak jest np w Irlandii)".


Źródło
Opublikowano: 2019-05-20 08:00:01