Koniec z rajami podatkowymi!
Na konferencji prasowej pod Wielkopolskim Centrum Nowych Technologii Waldemar Witkowski (1 na liście Lewica Razem w Wielkopolsce) i Maciej Szlinder (3 na liście) mówili konieczności zmian podatkowych w Unii Europejskiej.
Szlinder: Ponad 1 bln euro rocznie tracimy w UE na unikaniu opodatkowania. Wewnątrz Unii funkcjonują raje podatkowe, jak chociażby Luksemburg, którego ówczesny premier (a dzisiaj szef Komisji Europejskiej) Jean-Claude Juncker podpisał 300 tajnych porozumień obniżających podatki korporacjom. Irlandia stosuje dumping podatkowy pobierając jedynie 12,5% CIT.
Musimy skończyć z równymi i równiejszymi. Dlatego
wprowadzimy jednolitą stawkę CIT w całej UE,
zmusimy wszystkie firmy, których obroty przekraczają 50 mln euro rocznie do publikacji sprawozdań finansowych w Internecie,
a majątek korporacji dopuszczających się oszustw podatkowych będzie przepadał na rzecz kraju, z którego wyprowadzają swoje zyski.
Witkowski: Wprowadzimy także podatek od transakcji finansowych (podatek Tobina), aby ograniczyć spekulacje i inwestować w realną, nowoczesną gospodarkę i rozwój. Między innymi rozwój takich miejsc jak Wielkopolskie Centrum Nowych Technologii, które jest jednym z najnowocześniejszych tego typu przedsięwzięć w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-20 16:07:51