Przez większą część historii III Rzeczypospolitej produktywność wzrastała o wiele szybciej niż płace. Średnie wynagrodzenia nie pokazują skali i niesprawiedliwości. 68% polskich pracowników zarabia mniej niż krajowa. Aż 17.5% osób zatrudnionych zarabia mniej niż połowę średniej krajowej.

tanią siłą roboczą Europy. Nawet przy uwzględnieniu słabości naszej waluty i niższych cen w porównaniu ze średnią UE koszt godziny polskiej pracownicy jest niemal o połowę niższy od europejskiej średniej.

Jednym z pomysłów Razem na poprawę sytuacji bytowej Polek i Polaków jest wprowadzenie Europejskiej Płacy Minimalnej.

Chcemy zrównania płacy minimalnej we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Na początek chcemy, by państwa członkowskie były zobligowane do podniesienia minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2/3 średniej krajowej. W kolejnym etapie wszystkie kraje zobowiązane byłyby do jej podnoszenia do wspólnej, dla całej Unii, stawki.

Zasługujemy na godne wynagrodzenia. Głos na Lewicę Razem w wyborach europarlamentarnych to szansa na godną pensję bez konieczności wyjazdu zagranicę.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze, w tle, znajduje się zdjęcie banknotów i monet w Euro, nad nim napis: "Europejska płaca minimalna. Godne pensje w całej Unii". Po środku napis brzmi: "Nowy Ład dla Pracowników". W dolnej połowie napisano: "Wdrożymy europejską płacę minimalną, ustaloną początkowo na poziomie 66% średniej w danym kraju i stopniowo podnoszoną, tak by zrównać stawki na terenie całej Unii". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-21 18:04:32