114 lat temu na stokach warszawskiej cytadeli stracony został Stefan Okrzeja – robotnik, działacz socjalistyczny, bojownik o i niepodległość.

Stefan Okrzeja urodził się roku w niezamożnej robotniczej rodzinie. W bardzo młodym wieku został aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej w Warszawie. Był człowiekiem olbrzymiej odwagi i determinacji. W październiku 1904 roku współorganizował antywojenną demonstrację, podczas której został ciężko pobity. Miesiąc później został bohaterem bitwy na pl. Grzybowskim, gdzie warszawscy starli się z carskim wojskiem. Bezpośrednią przyczyną starcia było rozwinięcie przez Okrzeję czerwonego sztandaru z napisem „PPS. Precz z wojną i caratem! Niech żyje Wolny Polski Lud!”.

26 marca 1905 roku dokonał nieudanej próby zamachu na znienawidzonego przez ludność miasta carskiego dyrektora policji w Warszawie, płk. barona Karola Nolkena, który kilka miesięcy wcześniej wydał rozkaz strzelania do pokojowej demonstracji robotników. aresztowaniu Okrzeja został osadzony w niesławnym X pawilonie cytadeli warszawskiej, a następnie skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 21 lipca 1905 roku. W dniu egzekucji PPS wezwała robotników do strajku generalnego. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Po śmierci stał się bohaterem warszawskich ulic.

W rocznicę jego śmierci członkowie warszawskiego Razem złożyli kwiaty pod Bramą Straceń na warszawskiej cytadeli, w miejscu gdzie wykonano wyrok na Okrzei.




Źródło
Opublikowano: 2019-07-21 12:40:04