Płacić i mieszkać

Płacić i mieszkać

Najem komunalny jest lepszy od własnego mieszkania, bo własność można zlicytować za długi a najmu nikt zlicytuje. Jeśli więc wynajmujesz mieszkanie komunalne w pierwszej kolejności powinieneś spłacać dług czynszowy. Inne niespłacone zobowiązania, np. bankowe, będą rzutowały na sytuację mieszkaniową dłużnika. Trzeba też pamiętać, że dopóki gmina nie rozwiąże z nami umowy najmu eksmisja nam nie grozi. Bo sąd orzeka eksmisję na podstawie braku umowy, a nie samego długu. Chociaż dług może być przyczyną wypowiedzenia umowy.
Bardzo często już w trakcie rozprawy o eksmisję informujemy sąd, że toczą się z miastem (gminą) rozmowy o przywróceniu umowy i spłacie zadłużenia. To zwykle wystarcza by sprawę zawieszono. Zyskujemy wtedy czas na zdobycie pieniędzy, spłatę zadłużenia i przywrócenie sobie tytułu prawnego (umowy najmu) do lokalu. wystarczy jednak spłacić dług. Trzeba jeszcze wymóc na gminie przywrócenie umowy. W Niemczech, gdy dłużnik czynszowy spłaci zaległości umowa odnawia się automatycznie. U nas niestety wystarczy zaniedbać starań o ponowne zawarcie umowy, by wylecieć z mieszkania mimo, że całe jest już spłacone.
Od czasu do czasu Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej blokuje eksmisje. Są to wypadki coraz rzadsze i robimy to tylko wtedy gdy o eksmisji dowiadujemy się zbyt późno by podjąć kroki prawne lub negocjacje z wierzycielem. Blokada rozwiązuje problemu, który legł u podstaw eksmisji i służy tylko kupieniu czasu potrzebnego na spłatę i negocjacje.
Ludzie bardzo często pytają dlaczego, mimo że czynsz w lokalu komunalnym jest niski, lokatorzy i tak płacą doprowadzając do wielkiego nieraz zadłużenia. Cała masa ludzi młodych musi mierzyć się z długami czynszowymi, które powstały gdy byli niepełnoletni. Były to też czasy, gdy w Polsce panowało duże bezrobocie i najczęstszą przyczyną długów było to, że rodzice utracili pracę. Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że po wypowiedzeniu umowy najmu naliczono lokatorom karny czynsz dwu lub nawet trzykrotnie wyższy od dotychczasowego. W ten sposób ruszała lawina długów, za którymi często szły eksmisje, w tym eksmisje na bruk.
Ludzie zaczynają zalegać z czynszem również wtedy kiedy pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, a przecież zdarza się, np. w budownictwie, że wcale płaci. Samotne matki zadłużają się, gdy ojciec dzieci nie płaci alimentów. Znam kobietę, której ojciec dwóch synów był winien o wiele więcej niż ona zalegała za czynsz w spółdzielni. Jednak komornicy, którzy nie potrafili ściągnąć alimentów z ojca bardzo energicznie zabierali się do eksmitowania samotnej matki i jej dwóch nieletnich synów. Zablokowaliśmy i zdobyliśmy dla niej lokal socjalny. Niestety ogrzewany prądem. Okazało się potem, że z powodu nie dogrzania i zagrzybienia budynek w którym zamieszkała stał się siedliskiem gruźlicy.
Ludzie tracą mieszkania również dlatego, że za bardzo wierzą w siebie jako przyszłych biznesmenów. Niedawno przyszła do Kancelarii starsza pani, która straciła dwa mieszkania własnościowe, bo jej syn inwestował w restaurację, a brał pod zastaw jej lokali. Kiedy doszło do plajty syn wyjechał do pracy zagranicą a matka została na bruku. Ponieważ wciąż ma najniższą emeryturę próbujemy jej zapewnić najem mieszkania w Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Starsza pani tak bardzo się tą perspektywą ucieszyła, że wsiadła z naszym kolegą na motor i czym prędzej pojechała do odpowiedniego urzędu.

Piotr Ikonowicz

Źródło
Opublikowano: 2019-09-02 07:21:38