Wczoraj obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych podkarpackich socjalistów niepodległościowych ??

"Był jednym z najbardziej znanych polskich polityków końcówki XIX i I połowy XX wieku, świetnym adwokatem, długoletnim posłem i emigracyjnym ministrem, jedną z najwybitniejszych postaci niepodległościowego socjalizmu. Swą karierę zaczynał w Rzeszowie. Zmarł 21 października 1941 roku w Londynie."

"W Przemyślu stał się jednym z czołowych działaczy Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, współtwórcą tamtejszego Domu Robotniczego, obrońcą w procesach politycznych oraz posłem do Sejmu Krajowego i wiedeńskiej Rady Państwa. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Po odzyskaniu niepodległości należał do czołowych polskich polityków. Z ramienia Polskiej Partii Socjalistycznej zasiadał w latach 1919-30 w Sejmie. W 1930 roku został aresztowany przez władze sanacyjne i sądzony w głośnym, politycznym „procesie brzeskim”. Skazany na 2,5 roku więzienia zdecydował się na emigrację do Francji. Po wybuchu II wojny był bliskim współpracownikiem gen. Władysława Sikorskiego. Sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady Narodowej (namiastki parlamentu). We wrześniu 1941 roku został ministrem sprawiedliwości w rządzie emigracyjnym w Londynie. Zmarł półtora miesiąca później."

Polecamy artykuł Podkarpacka Historia na temat życia i "rzeszowskiego epizodu" Hermana Liebermana. Będziemy walczyć o to, aby go godnie upamiętniono w naszym regionie.

Rzeszowskie ślady ministra Hermana Liebermana

Był jednym z najbardziej znanych polskich polityków końcówki XIX i I połowy XX wieku, świetnym adwokatem, długoletnim posłem i emigracyjnym…

Źródło
Opublikowano: 2020-01-04 20:19:00