Razem Warmińsko-Mazurskie:

Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru – albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną – 85% emerytury męża. Proponujemy, żeby można było wybrać tę opcję, która daje większy przychód: wdowa może albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 25% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 25% swojej emerytury.

To realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, zapłacić za leki. -Szczególnie, że to osoby z najniższymi emeryturami to głównie kobiety – ich emerytury są nawet 40% niższe niż emerytury mężczyzn!

Kobiety, szczególnie w starszych pokoleniach często zajmowały się dziećmi, chorymi członkami rodziny i mają po prostu krótszy odprowadzania składek. Odpowiedzialne państwo, godności musi to brać pod uwagę.

Takie rozwiązania – łączenia świadczeń – stosuje się w innych krajach Unii Europejskiej. w Niemczech, we Włoszech, w Czechach czy na Litwie. Nie ma powodu, żeby takie rozwiązanie nie mogło funkcjonować w Polsce.

Koszt ustawy wdowiej w pierwszym okresie obowiązywania wyniesie około 1,5 miliarda złotych rocznie, to mniej niż PiS dołożył przed kilkoma dniami do mediów publicznych. Jednocześnie spadną wydatki na innego rodzaju świadczenia socjalne, takie jak dodatki mieszkaniowe, czy też świadczenia rodzinne. Ustawa wdowia będzie jednym z ważniejszych prezydenckich projektów ustaw, które Robert Biedroń przedłoży po wyborze na prezydenta RP.


Źródło
Opublikowano: 2020-02-19 16:32:26