Maja Staśko:

Dziś Dzień Ludzi Pracy. To pierwszy taki 1 Maja w naszym życiu – spędzony w pandemii.

uwidoczniła, które zawody są absolutnie konieczne, a które znacznie mniej. CEO siedzą w domu, sfrustrowani, że tracą zyski. W tym czasie na pełnych obrotach pracują lekarze, pielęgniarze, kasjerzy, listonosze, opiekunowie, nauczyciele, kierowcy, pracownicy magazynów i fabryk, aptekarze, pracownice instytucji wsparcia.

To jedne z najgorzej płatnych prac, bardzo często sfeminizowanych, jak wśród nauczycielek, pielęgniarek czy opiekunek. Praca, którą wykonują, nie służy wyłącznie utrzymywaniu zysków miliarderów. Służy utrzymywaniu życia – to praca reprodukcyjna.

Są też pracownicy, którzy wykonują identyczną pracę, ale w ogóle nie otrzymują za nią wynagrodzenia. Chodzi o pracownice domowe. Gdy państwo wycofuje się ze wsparcia – ochrona zdrowia jest niedofinansowana, w żłobkach brakuje miejsc, a zasiłki dla osób z niepełnosprawnościami są żenująco niskie – wszystkie te obowiązki spadają na pracownice domowe.

Wielcy pisarze mogli pisać swoje dzieła dzięki pracy matek i żon. Podziwiani (zupełnie bez sensu) karierowicze mogą zgarniać kasę i awanse, bo ktoś im w domu sprząta, gotuje, zajmuje się nimi, dziećmi, starszymi rodzicami czy dziadkami. To matka, żona albo pani, której za to płacą. To jej praca umożliwia ich sukcesy, nie zasłużyli na nie sami. Wszystko w twoich rękach? W twoich i mnóstwa osób, które zapewniają ci możliwości do spełniania marzeń.

Większość pracy reprodukcyjnej jest nieopłacana i niewidoczna. To, niestety, otwiera olbrzymie pole do bezkarności – gdy pojawia się przemoc w domu, kobiety pozbawione są wsparcia. Wszystko dzieje się za zamkniętymi drzwiami, w przestrzeni pozornie prywatnej. A że praca kobiet jest darmowa, są więc finansowo uzależnione od partnera. Gdy pojawiło się 500+, słyszeliśmy o „dzieciorobach”, które teraz będą dostawały pieniądze za nic. Ale te 500 czy 1000 zł pozwoliło wielu kobietom się usamodzielnić i odejść od gwałcącego je męża.

Dlatego w tym roku święćmy 1 Maja i oddajmy cześć pracownicom reprodukcyjnym. Nie klaszczmy im, tylko walczmy o zapewnienie godnych warunków życia i pracy.

Wymawiamy służbę w pracy i w domu!


Źródło
Opublikowano: 2020-05-01 13:01:11