Maciej Konieczny:

Wspólnie z posłankami Lewicy Razem złożyliśmy interpelację do ministra infrastruktury, w której pytamy o rzadowe plany dotyczące transportu publicznego. W pełni popierając dążenia do przywrócenia powszechnie dostępnego transportu publicznego z jednej strony, a z drugiej mając na uwadze poważne uszczuplenia budżetów samorządów w dochodach z PIT i CIT czy niepełne finansowanie oświaty częścią oświatową subwencji ogólnej, co wynika z wprowadzonych programów rządowych, należy w szczególny sposób dbać o sprawne funkcjonowanie tego rodzaju transportu.

Publiczny jest jedną z kluczowych usług publicznych zapewniających możliwość spełniania potrzeb życiowych dużych grup obywatelek i obywateli czy również ograniczających postęp katastrofy klimatycznej. Zapewnienie odpowiedniej siatki połączeń jest tym bardziej konieczne w dobie nadchodząceg kryzysu i zwiększonej potrzeby mobilności w poszukiwaniu pracy.

Zapytaliśmy:
1. Jakie są plany na przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu w dobie kryzysu wywołanego przez epidemię COVID-19, gdy jednocześnie wymagane są podwyższone standardy higieny w trakcie przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego?
2. Jakie środki z budżetu państwa zostaną lub zostały już uruchomione celem zapewnienia samorządom środków na organizowanie lokalnego transportu zbiorowego czy krajowych pasażerskich przewozów kolejowych w czasie zmniejszonej frekwencji w przewozie osób?
3. Czy w związku z zaistniałą sytuacją jest planowane zwiększenie środków przeznaczonych na Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, jak też dalsze zwiększenie dopłaty do wozokilometra?
4. W jaki sposób Pan Minister planuje pogodzić potrzebę zapewnienia odpowiedniej przestrzeni w pojazdach przypadającej na pasażera ze zmniejszonymi przychodami z biletów, zachowując obsługę transportową pasażerów poprzez utrzymanie częstotliwości kursów w kraju na co najmniej dotychczasowym poziomie?


Źródło
Opublikowano: 2020-05-15 12:57:00