Maja Staśko:

LG Polska wrzuciła na swojego Tik Toka pokazujący, że najnowszy model ich telefonu pozwala na łatwą przemoc seksualną wobec kobiet. To efekt współpracy Sylwestra Wardęgi z firmą. Wszystko w zabawnej formie, charakterystycznej dla tego prankstera. Mężczyzna idzie za dziewczyną i robi jej pośladków. Ona się odwraca i wściekła prosi go o pokazanie komórki – a tam jego selfie. Laska przeprasza i odchodzi. Wtedy on z satysfakcją patrzy na zdjęcia tyłka tej dziewczyny. Taki żarcik z molestowania.

Serio nie mam pojęcia, jak po tym, gdy ktoś ci zaproponuje: „A może zareklamowałbyś naszą komórkę?”, twoim najlepszym pomysłem jest filmik zachęcający do molestowania kobiet. I nie wiem, jak ktokolwiek z firmy LG może stwierdzić: „Ale fajny, wrzucamy na TikToka”. Niech dzieciaki wiedzą, że przemoc wobec kobiet jest super, nie?

Robienie zdjęć z ukrycia, zwłaszcza zdjęć części intymnych (ubranych), to wykroczenie. W przypadku osób nieubranych lub nawet ubranych w trakcie czynności seksualnych – to przestępstwo, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (art. 191a KK). Wystarczy samo nagranie bez zgody osoby lub z wykorzystaniem podstępu – czyli np. gdy powiesz, że kamera jest wyłączona (a nie jest). Za rozpowszechnianie takiego filmiku (np. revenge porn) grozi do 5 lat więzienia.

Sylwester Wardęga nie po raz pierwszy publicznie molestuje osoby w swoich filmikach. Na innym nagraniu dotykał piersi kobiet bez ich zgody. Myślałam, że cały ten idiotyczny przemysł pranksterski już dawno przestał istnieć. A LG postanowiło za to zapłacić.

Założenia pranków są szkodliwe – polegają głównie na upokorzeniu osoby przez zarejestrowanie jej reakcji na sytuację stresową. Jakie mogą być sytuacje stresowe? Molestowanie, pościg za tobą, niewyjaśnione zjawiska. Część z nich to zwykła przemoc i manipulacja, służąca do obśmiania molestowanej albo manipulowanej osoby. Z czego się śmiejemy? Śmiejemy się, że ktoś nie umie zareagować na przemoc. A potem słyszymy, że „sama jest sobie winna”, bo źle zareagowała, gdy ktoś ją molestował. Bardziej interesuje nas reakcja na przemoc niż sama przemoc. Na tym wlaśnie polega kultura gwałtu.

@lgpolska , @sawardega – hańba!

#MeToo



MeToo

Źródło
Opublikowano: 2020-05-26 18:33:30