Maja Staśko:

Tymczasem są i dobre wyniki wyborów – prof. Bogumiła Kaniewska zostala pierwszą w historii rektorką UAM-u na kadencję 2020-2024!

I to jaką rektorką! Miałam z Panią Profesor zajęcia z polskiej literatury XX wieku – jej wiedza i oczytanie, a przy tym wrażliwość na odrębne perspektywy i empatia są naprawdę godne podziwu. Z Panią Profesor miałam też kontakt w trakcie okupacji uniwersytetu – rozmowy z nią jako przedstawicielką władzy były pełne otwartości i zrozumienia. Szkoda, że na podobne podejście nie można liczyć ze strony innych osób przy władzy.

Przez wiele lat prof. Kaniewska była – poza tym, że świetną wykładowczynią – także Prorektorką ds. Studenckich. Zawsze była i mam nadzieję, że pozostanie blisko studentek i studentów.

Więc bywają i dobre wybory na funkcje związane z władzą. I mimo moich wielu wątpliwości dotyczących nadmiernej hierarchii na uniwersytecie, braku transparentnosci, braku mechanizmów antydyskryminacyjnych czy quasi- feudalnej struktury – cieszy mnie ta decyzja. Ufam, że z prof. Kaniewską jako rektorką studentki i studenci będą mogli czuć się bezpieczni – osoby LGBT, osoby łączące pracę ze studiami, osoby z mniejszych miejscowości, z niepelnosprawnosciami i te wszystkie, w które najbardziej uderzają nierówności. Skoro nie mogą liczyć na dobre traktowanie przez rządzących polityków, oby mogli znaleźć bezpieczne miejsce przynajmniej na uczelni.

Pani Profesor – gratulacje!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-29 17:01:23