Paulina Matysiak:


◽️ Ostatnio pojawiło się wiele kontrowersji w sprawie uruchomienia kopalni piasku w Porszewicach położonych w gminie Pabianice. Mieszkańcy protestują przeciwko tej inwestycji, gdyż do jej realizacji konieczne było wycięcie ponad 1500 drzew, które tworzyły malowniczy, leśny zakątek, stanowiący dla mieszkańców swoistą strefę relaksu, spacerów i wypoczynku. Było to również miejsce o walorach przyrodniczych, siedlisko wielu gatunków drzew i roślin. Teren ten łączy się z lasem w Porszewicach, który stanowi zespół przyrodniczo-krajobrazowy, gdzie rosną gatunki drzew chronionych jako pomniki przyrody. Mieszkańcy krytykują inwestycję i są zdania, że utworzenie kopalni będzie miało tragiczny wpływ na środowisko przyrodnicze. Co więcej – proces wydobycia będzie wiązał się z niezorganizowana emisją do środowiska hałasu, spalin, pyłów z kruszywa i zanieczyszczeń. Należy więc ocenić stopień uciążliwości przedsięwzięcia w odniesieniu do środowiska i zdrowia ludzi.

◽️ Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że teren ten ujęty jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Pabianice jako przeznaczony pod przemysł, handel i usługi. Co ciekawe – jest też własnością gminy, a Archidiecezji Łódzkiej. Dla tej inwestycji wydana została decyzja środowiskowa, którą Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz mieszkańcy zaskarżyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, uznając, że przedsięwzięcie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Mieszkańcy są zbulwersowani, bo wydanie decyzji środowiskowej nie zostało dostatecznie skonsultowane. Kontrowersyjne jest również to, że pomimo braku koncesji na terenie przyszłej kopalni prowadzone są prace.

◽️ W czasach zmian klimatycznych, gdy panuje susza, gdy rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa, a każdy teren zielony jest na wagę złota, prawo własności może być powodem dewastacji środowiska naturalnego. Tereny zadrzewione zatrzymują wody gruntowe, stanowią też schronienie dla zwierząt, których siedliska naturalne drastycznie kurczą się z uwagi na działalność człowieka. Las jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy powinniśmy go chronić. Poza tym województwo łódzkie jest niestety jednym z tych województw, które odnotowują najniższy poziom opadów, dlatego też plany powstania takich inwestycji powinny być bardzo szeroko konsultowane, opiniowane i badane przez ekspertów pod względem środowiskowym i ekonomicznym.

◽️ Z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji napisałam do marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera i wójta Gminy Pabianice Marcina Wieczorka.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-30 17:59:31