Maja Staśko:

Uwaga! Publikujemy ważną prośbę od działaczek zajmujących się wspieraniem kobiet po przemocy – Mai Staśko i Patrycji Wieczorkiewicz – które piszą książkę reportażową o gwałtach w Polsce:

Cześć! już dosłownie na ostatniej prostej, jeśli chodzi o książkę. Mamy dwadzieścia bohaterek, dwóch bohaterów, osoby z miast i wsi. Wystąpił niestety jeden poważny problem: zgłosiły się do nas setki osób gotowych opowiedzieć o swoim doświadczeniu gwałtu, ale żadna po 60. roku życia. Nie chcemy, by perspektywa osób starszych została tak pominięta – nie tylko młode doświadczają gwałtu. Stąd nasz apel tutaj.

Szukamy po 60. roku życia, która została zgwałcona – w ostatnich latach lub w młodości (ale nie w dzieciństwie, bo mamy bardzo dużo historii związanych z pedofilią, a zależy nam na wielości i różnorodności doświadczeń i perspektyw). Może to Wy, a może wasza babcia czy ciocia? Gwarantujemy pełne zrozumienie i anonimowość (chyba że zechcecie inaczej – kilka naszych bohaterek zdecydowało się wystąpić z nazwiska), a także wsparcie, jeśli go potrzebujecie.

Każda opowieść jest autoryzowana z jej bohaterką. Zależy nam, by każda osoba czuła, że to jej prawdziwa historia. Większość naszych bohaterek mówi, że rozmowy do książki były dla nich bardzo oczyszczające i uwalniające – tym bardziej, że mogą pomóc innym krzywdzonym osobom.
Taki jest zresztą nasz główny cel! Chcemy pokazać, jak naprawdę wyglądają gwałty w Polsce, a przez to – co wymaga natychmiastowych zmian. Chcemy, by czytelnik mógł nauczyć się z książki zrozumienia i empatii dla osób, które doświadczyły przemocy.

Jeśli macie ponad 60 lat, możecie i chcecie nam w tym pomóc, napiszcie na adres:
maja.s.pat.w@gmail.com – umówimy się na rozmowę.

Rozmowa odbyłaby się przez jeden z komunikatorów (Skype, Zoom, Google Hangout – jak komu pasuje) lub twarzą w twarz (oczywiście przy zachowaniu ostrożności w związku z pandemią). Dzięki!


Źródło
Opublikowano: 2020-07-29 09:51:43