Fundacja Kaleckiego:

Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego jest główną autorką flagowego raportu UNICEFu podejmującego próbę redefinicji tego, czym jest dobrostan, dobrobyt i dobre społeczeństwo.

Tutaj kilka wniosków:

-> Większość krajów grupy G7, dysponujących prawie połową światowego bogactwa, znajduje się na końcu, jeśli przestaniemy patrzeć na PKB, a zaczniemy na zdrowie psychiczne, kompetencje miękkie czy środowisko. Nie przekładają swojego dobrobytu na dobrostan.

-> Gwiazdy rankingów PISA z Dalekiego Wschodu, Japonia i Korea, przestają błyszczeć gdy uznamy umiejętności społeczne za równie ważne jak umiejętności akademickie i zdrowie psychiczne. Niektóre czerwone paski to pyrrusowe zwycięstwa.

-> wysuwa się na przód jako niedożywienie bogatego świata. Prawie jedno na troje dzieci ma nadwagę. Do 2030 r. ma dotknąć 254 miliony dzieci. Prawie połowa nastolatków nie lubi swojego ciała. Liczby są podobne dla 11, 13 i 15 latków, co może oznaczać, że negatywny stosunek do własnego ciała zaczął się jeszcze wcześniej. Podobna proporcja dziewcząt i chłopców jest niezadowolona w własnego ciała, ale na jakości życia dziewcząt ciąży to dwa razy mocniej.

-> Niektóre osiągnięcia doprowadziły do ​​samozadowolenia. W ostatniej dekadzie szczepienia przeciwko odrze spadły w 14 bogatych krajach. Niektóre z najbogatszych narodów świata utraciły trudny do osiągnięcia immunitet stadny, zapominając, że osiągnięcia w zakresie praw człowieka nie mogą być brane za pewnik.

-> Tymczasem nadchodzi przyszłość i dla nastolatków wygląda to inaczej niż dla dorosłych. Na przykład w Wielkiej Brytanii dzieci bardziej martwią się o środowisko niż o Brexit czy gospodarkę.

Wersja dla zabieganych: https://www.unicef-irc.org/child-well-being-report-card-16
Pełna wersja: https://www.unicef-irc.org/…/Report-Card-16-Worlds-of-Influ…
(Wkrótce dostępna również polsku).


Źródło
Opublikowano: 2020-09-04 14:57:54