Marcelina Zawisza:

? Rocznica śmierci Marii Kelles-Krauz ?

Maria Kelles-Krauz (1882-1969) – socjalistka, działaczka społeczna, tłumaczka. Należała do Polskiej Partii Socjalistycznej – Frakcja Rewolucyjna.

W czasie I wojny światowej przewodniczyła Lidze Kobiet Polskich Pogotowia Wojennego w Radomiu, organizacji zajmującej się niesieniem pomocy moralnej i materialnej w walce zbrojnej o Polski.

Po wojnie zajęła się działalnością samorządową. W 1919 roku została radną miasta Radomia, była pierwszą kobietą w Polsce, która objęła stanowisko przewodniczącej Rady Miasta. Zajmowała się przede wszystkim oświatą, edukacją i dostępnością nauki – to za jej inicjatywą w Radomiu wprowadzono obowiązek szkolny, opiekę dentystyczną dla dzieci, rozdawano im także darmowe podręczniki, buty i odzież.

Była założycielką pierwszej miejskiej biblioteki publicznej.

W 1927 otrzymała Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W trakcie II wojny światowej prowadziła tajne komplety edukacyjne.

Jak swój sukces skomentowała Maria?
/“Zaczęła się Wolna Polska! Wkrótce przeprowadzono wybory do Rady Miejskiej. Polacy i Żydzi socjaliści uzyskali większość i ku zdumieniu, a nawet zgorszeniu niektórych Radomiaków, mnie wybrano na Prezesa Rady Miejskiej. Coś niesłychanego! Pierwsza kobieta w Polsce na tym stanowisku!”/

_________________
? Wpisem o Marii Kelles-Krauz rozpoczynamy serię edukacyjną, w której pojawiać się będą kobiety rewolucjonistki oraz ważne daty, przypominające o tym, że „Praw się nie dostaje. Prawa się zdobywa w walce”. To słynne hasło Zofii Daszyńskiej-Golińskiej z 1911 r., kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-04 11:23:41