Razem Małopolska:

Dziś Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Jeszcze w 1931 roku na ziemiach polskich było aż 23% analfabetów, co przekładając na regiony dawało katastrofalne wyniki na obszarach wiejskich i granicznych. Szczególnie zła sytuacja widoczna była na terenach dawnego zaboru rosyjskiego — istniały regiony, w których analfabeci stanowili 55% ludności.
Centralną, planową i powszechną akcję likwidacji analfabetyzmu przeprowadził dopiero Polski Ludowej w latach 1949-1952. Ustawa z dnia 7 lipca 1949 roku wprowadziła:

? Społeczny obowiązek bezpłatnej nauki dla analfabetów i półanalfabetów,

? Obowiązek nauki dla osób z analfabetyzmem od 14 do 50 roku życia

? Państwowe kursy czytania i pisania organizowane przez kuratorów okręgów szkolnych — do końca trwania akcji odbyło się ich ponad 58 tysięcy.

Dwa lata później Minister Oświaty ogłosił zlikwidowanie analfabetyzmu w Polsce. Dziś my, Młodzi twierdzimy, że powszechna i bezpłatna edukacja jest prawem każdego obywatela i obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej. Postulujemy o zwiększenie nakładów na szkolnictwo, darmowe materiały dydaktyczne dla każdego ucznia i uczennicy, nowoczesną infrastukturę szkolną i reformę programu nauczania. Inna edukacja jest możliwa!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-08 20:18:08