Maciej Konieczny:


Na dzisiejszej Komisji Spraw Zagranicznych dyskutowaliśmy o ratyfikacji umowy o współpracy wojskowej między Polską, a Stanami Zjednoczonymi.

PiS przedstawia tę umowę jako wielki sukces, ale moim zdaniem jest ona pod wieloma względami problematyczna:
– sama koncepcja oparcia bezpieczeństwa Polski na amerykańskiej armii wydaje się koncepcją z innej epoki. Powinniśmy przede wszystkim rozwijać współpracę obronną z innymi państwami UE. Te państwa w przeciwieństwie do amerykańskich żołnierzy nie znikną z Europy, kiedy przestanie im się to opłacać
– zrezygnowanie przez Polskę z jurysdykcji nad amerykańskimi żołnierzami jest poważnym powodem do niepokoju. Bezkarność amerykańskich żołnierzy jest poważnym problemem społecznym w wielu krajach, w których goszczą
– przerzucenie całości kosztów infrastrukturalnych obecności amerykańskich wojsk na Polskę sprawia, że poniesiemy ogromne wydatki i to w dodatku w trakcie kryzysu i recesji. Rząd nie umie nawet orientacyjnie określić o jakich kwotach mowa.

Szkoda też, że zamiast na merytoryczną dyskusję o bezpieczeństwie i obronności Polski większość posiedzenia poświęciliśmy na tradycyjne przepychanki między PiSem, a PO.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 18:15:27