Maciej Konieczny:

Pablo Iglesias wicepremier Hiszpanii i jeden z liderów Podemos zapowiedział dzisiaj, że potomkowie żołnierzy Brygad Międzynarodowych będą mogli otrzymać hiszpańskie obywatelstwo.

Iglesias napisał na Twitterze: "Potomkowie ochotników i ochotniczek z Brygad Międzynarodowych, walczących w Hiszpanii o wolność i przeciwko faszyzmowi będą mogli otrzymać hiszpańskie obywatelstwo. Najwyższy czas, żeby hiszpański rząd powiedział tym bohaterom i bohaterkom demokracji: Dziękujemy, że przybyliście! "

Będzie to najprawdopodobniej element przygotowywanej przez rząd "Ustawy o pamięci", która ma być aktem dziejowej sprawiedliwości wobec ofiar frankistowskiego reżimu oraz ich rodzin. Na razie nie znamy jeszcze szczegółów.

W szeregach wojsk republikańskich Hiszpanii przed faszyzmem broniło około 30 tys. ochotników z całego świata. Wśród nich było 5 tysięcy Polaków, którzy do historii przeszli jako Dąbrowszczacy. II Rzeczpospolita w haniebnym i tchórzliwym akcie uległości pozbawiła ich polskiego obywatelstwa.

Bardzo cieszy mnie, że hiszpański rząd podejmuje działania na rzecz, nawet symbolicznego, docenienia bohaterów i bohaterek z Brygad Międzynarodowych.

Bardzo dziękuję Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności, dzięki któremu zwróciłem uwagę na tę informację i które wykonuje wspaniałą robotę, żeby zachować pamięć o Dąbrowszczakach.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 21:00:01