Robert Maślak

"Jestem nauczycielem od wielu lat, po takiej wiadomości trudno się pozbierać" – kolejna ofiara homofobii, miała 12 lat.

"Dziewczynka popełniła samobójstwo w poniedziałek w swoim domu.

– O tej tragedii dowiedziałem się wczoraj, a rano uczniowie sami do mnie z tym przyszli – mówi nauczyciel jednej z kozienickich szkół, innej niż ta, w której uczyła się dziewczynka. – Uczę młodzież w tym samym wieku. Część z nich znała dziewczynkę, twierdzą, że została zaszczuta na tle orientacji seksualnej przez rówieśników w sieci i w realu. Podchodzę do tej tezy z rezerwą, ale jeśli się potwierdzi, to jeszcze pogłębi tragedię. To była wrażliwa, zdolna dziewczynka. Wychowywała się w normalnej, kochającej rodzinie.

Nauczyciel dodaje, że uczniowie przekazali mu też informację, że na początku roku szkolnego z klasy, w której uczyła się dziewczynka, do równoległej klasy przeniosła się jedna z uczennic. Też skarżyła się na szykany.

– Jestem nauczycielem od wielu lat, po takiej wiadomości trudno się pozbierać – mówi. – Co doprowadziło do tego, że dziecko zostało zaszczute?

Szkoła, w której uczyła się dziewczynka, ma ponad 700 uczniów.

– Nie ma szans na organizację takiej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jakiej byśmy oczekiwali – zauważa nauczyciel. – Jest jeden pedagog szkolny dla wszystkich uczniów i narzucane zadania z góry, najważniejsze są te pompatyczne, a na realną pracę z dzieckiem nie ma czasu.

Prokurator Beata Galas, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Radomiu, potwierdza, że śledczy badają przyczyny samobójstwa dziewczynki.

Postępowanie prowadzi Rejonowa w Kozienicach, dopiero się ono rozpoczęło – mówi. – Czekamy na wyniki sekcji zwłok, zostały zabezpieczone telefon i komputer. Dopiero biegły, który przełamie hasło i przeanalizuje dane, będzie mógł stwierdzić, jaka była sytuacja i co lub kto skłonił dziecko do takiego kroku, bo w tym kierunku śledztwo jest prowadzone: nakłonienia do samobójstwa.

Młodzi ludzie o swoich problemach mogą opowiedzieć na jednym z funkcjonujących telefonów zaufania. Tam znajdą pomoc w trudnych sytuacjach. Pod numerem telefonu 116 111 działa dla dzieci i młodzieży. 800 120 002 to numer Niebieskiej Linii dla ofiar przemocy w rodzinie. Oba numery są czynne całodobowo. Telefon wsparcia dla osób LGBT+ i ich rodzin oraz bliskich prowadzi Lambda w Warszawie. Numer 22 628 52 22 jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18-21."
Artykuł: https://radom.wyborcza.pl/…/7,48201,26350132,12-letnia-dzie…


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 22:28:14