Daria Gosek-Popiołek:

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Jak wskazują liczne badania, przemoc wobec kobiet to problem powszechny, chociaż nadal często ukrywany lub marginalizowany. Dzisiaj rozpoczyna się także 29. edycja międzynarodowej kampanii 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć, która trwa aż do 10 grudnia (Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka). W Polsce jest koordynowana przez Fundacja Autonomia, a jej głównym przesłaniem jest zwiększenie świadomości społecznej, że przemoc wobec kobiet to łamanie praw człowieka. Ważnym celem jest także wywieranie nacisku na instytucje publiczne, by podchodziły do tematu poważnie i wdrażały rozwiązania, które poprawią sytuację kobiet.

Jednym z takich rozwiązań jest Konwencja Antyprzemocowa, którą Polska ratyfikowała w 2015, a której zapisy ustanawiają minimalny standard mechanizmów zapobiegania i ścigania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, m.in. telefon zaufania, schroniska, świadczenie usług zdrowotnych, wsparcie prawne i psychologiczne. Mimo że Polska nadal nie wprowadziła w życie wszystkich zapisów Konwencji, PiS od roku próbuje ją wypowiedzieć. Nadal są w Polsce gminy, które nie wdrożyły w życie jej zapisów, przykładem może być Zakopane, którego radni już 10-krotnie odrzucili konwencję. O jej przyjęcie walczą kobiety i osoby zrzeszone wokół Strajk Kobiet Podhale.

Protesty kobiet, który wybuchły po decyzji PiS-owskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji sprawiły, że widzimy bardzo wyraźnie również przemoc instytucjonalną wymierzoną w kobiety. Wyszłyśmy na ulice, bo zostało nam odebrane jedno z podstawowych praw człowieka – do decydowania o własnym ciele. Spotkały nas za to zatrzymania, zastraszania, pobicia i szykany. A jednocześnie widzę, jak wielką solidarność zbudowałyśmy, jak wiele jest w nas siły, ile kreatywności, ile odwagi, by protestować nawet w najmniejszych miejscowościach. Wierzę, że rewolucja dzieje się właśnie teraz, a świadomość i solidarność, którą teraz budujemy przekuje się w rozwiązania prawne, w większą obecność kobiet w mediach i polityce.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-25 22:17:16